1. Ana Sayfa
  2. Server 2019
  3. Elektrik Faturalarına Savaş Açıyoruz – Windows Server Power Management 1

Elektrik Faturalarına Savaş Açıyoruz – Windows Server Power Management 1

featured

Uzun bir aradan sonra (1,5 yıl) çok yoğun iş temposundan fırsat yaratıp, yine uzun zamandır yazmak istediğim bir makaleyi Mshowto üzerinde paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Özellikle, ülkemizde son dönemde konutlara %50 şirketlere %125’e kadar oranlarda yansıtılan elektrik “güncellemelerinden” sonra bu makale serisinin alıcısı çok olacaktır diye düşünüyorum.

Green IT kapsamında Mshowto platformu üzerinde bir çok makale yazdım.

Bunlardan bazılarına aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz;

Dünyada Green IT

Aslında biz ülke olarak farkında olmasak da Green IT dünya üzerinde bir çok ülke tarafından önemsenen bir konsept. Yanı sıra bir çok vendor (Dell, EMC, HPE, HP, IBM,Lenovo etc.) hem gelen regülasyonlardan kaynaklı hem de kendileri bu sorumluluğun bilincinde ve farkında olarak. Ürünlerinde (Server, Laptop, Smart phone, Tablet Printer, Scanner, UPS v.b) Green IT konseptine uygun normlar geliştirip, piyasaya sürdükleri deviceları power management perpektifinde geliştiriyorlar.

Bilişim ve teknolojinin odağının Cloud’a kaydığı bu dönemde, Green Datacenter kavramı çok yaygın. Örneğin. Google, Amazon, Microsoft, Alibaba gibi kurumlar kendi kendine yetebilen veya çok az dışarıdan alınan kaynaklarla yönetilen, datacenterlar inşa ediyorlar.

Peki enerji tasarrufu için mutlaka devasa datacenterlar, cihazlar üzerinde mi çalışmak gerekiyor. Bunun cevabı çok net Hayır. Üzerinde çalıştığımız cihazları doğru konfigürasyonlar ve ayarlar ile en az enerji sarfiyatı sağlayacak şekilde düzenleyebiliriz.

Biz, makalemizde bu kadar büyük kapsamda bir enerji tasarrufundan bahsetmesek de, şirketlerimizde kullandığımız özellikle clientları, ve hatta şirket yapınıza bağlı olarak bazı servarları nasıl en optimize enerji tasarrufunda çalıştıracağımızı göreceğiz.

Bu kadar uzun bir girişten sonra makalenin amacını açıklayayım;

Amacımız Windows Server Group Policy ile birlikte, şirketimize en uygun Power Management konfigasyonunu yaparak. Green IT konseptine uygun bir power plan yaratmak, kullanıcıların gerek şirketlerinde gerekse Byod (Bring your own device) ve evden çalışmanın bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde ev enerjilerinde, faturaları olabildiğince düşürmek ve şirket ile ev bütçelerine katkı sağlamak.

Makalenin 3 veya 4 bölüm olmasını öngürüyorum. Bu bölümde Windows Server Group Policy ile power management üzerinde neler yapabileceğimizi sonraki makale-makalelerde de bu konfigürasyonun nasıl yapılabileceğine birlikte bakacağız.

Group Policy create edeceğimiz sunucu versiyonu Windows Server 2019 olacak. Siz 2012 veya 2016 kullanıyor olabilirsiniz. Policylerde eksik veya fazla ayar olabilir fakat genel olarak üç aşağı beş yukarı konfigürasyon aynı olacak.

Önemli! Burada anlatacağımız power management şirket client bilgisayarları için geçerlidir. Sunucular genel itibariyle Windows altında High Power management konfigürasyonu  ile çalıştırılırlar. Fakat sizin belirlediğiniz sunucular, Standby sunucularınız veya aktif pasif node çalışan sunucularınızda pasif olan nodelara bu konfigürasyonu uygulamak isteyebilirsiniz.

Windows Server 2019 ile Group Policy Management

Aliortul.local domaininde Domain Controller olan sunucum üzerinde Group Policy Manamgent açıyorum. Benim client sunucularımın tamamı Company-Computers\Client OU altında yer alıyor. Sizin Organizasyon şemanıza göre bir veya daha fazla policy üzerinde aynı ayarları gerçekleştirmeniz gerekebilir. Benim senaryomda tüm clientlar tek ve aynı policy’den etkilenecek.

Resim-1

Client Policy sağ click edit diyorum. Policy’mi bilgisayarlara uygulayacağım için Computer Configuration altına gidiyorum.

Computer Configuration\Policies\Administrative Templates\System\Power Management

Power Management altında 7 ayar bulunuyor. Tekrar hatırlatayım, sizin server versiyonunuz farklı ise birebir aynı olmayabilir.

  • Button Settings
  • Energy Saver Settings
  • Hard Disk Settings
  • Notification Settings
  • Sleep Settings
  • Video and Display Settings

Resim-2

Makalenin okunabilirliğini korumak ve okuru sıkmamak için, bu ayarların tamamına bir sonraki makalede bakacağız.

Referanslar:

www.mshowto.org

TAGs: Windows Power Management, Green IT, Group Policy Power Management

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ali Örtül, İstanbul Üsküdar doğuımludur. 10 yıldan uzun süredir IT sektöründe çalışan ve bir çok firmada farklı teknoloji ve projelerde görev alan Ali Kıdemli IT Profosyonelidir. Microsoft başta olmak üzere bir çok teknolojiye hakim olan Ali Microsoft Türkiye'de Windows Server Şampiyonu olarak tüm kanala En yeni Microsoft teknolojilerini aktardıktan sonra. Şu an dünyanın en büyük bankalarından birinde Microsoft Altyapı Danışmanı olarak çalışıyor. Türkiye IT sektörüne birikimlerini ve deneyimlerini paylaşarak destek olmayı misyon edinen Ali Örtül. Sıkı bir Green IT destekçisidir. MS, MCP, MCSA,MCSE, MCTS, MCITP, MCT ve CCNA ünvanlarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hocam çok güzel yazmışsınız lakin 150kwh bir fatura için limit olamaz 90 yaşındaki nenem hayati sadece telefon ve televizyon olan gece saat 10 dedimi yatan kadıncagız 127 kwh ayda elektrik tüketiyorsa varın gelin siz düşünün bu ay gelecek faturaları . Limit 200kwh olmalıdır bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.