İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 45 Aramaya Bir Ağaç Dik – Ecosia

45 Aramaya Bir Ağaç Dik – Ecosia


Mshowto üzerinde Green IT  makale serisine devam ediyoruz.  Green IT ile ilgili daha önce yayınladığımız makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Green IT Nedir

İşyerlerinde Daha Az Elektrik Kullanmak İçin Neler Yapılabilir

 

Bir çoğunuzun bildiği üzere Google dünyayı en çok kirleten şirketlerden biri. Kabaca bu process google üzerinden yaptığınız her arama sizin bilgisayarınızdan Google’ın devasa server farmlarına ulaşmasıyla meydana geliyor.  Google’ın searchlere bu kadar hızlı cevap vermesi load balance ile gerçekleştiği için iş arkada bir arama için çalışan onlarca sunucu ve bu sunucuların harcadığı enerji kaynaklarına dönüyor, bu process arka planda ciddi bir elektrik  sarfiyatına neden oluyor.

Burada Google’ın hakkını yemeyelim bu süreç bing veya yahoo gibi diğer arama motoru servisleri için de aynı.

Bu makalemizin konusu ve dikkat çekici başlığın içeriği 45 aramaya bir ağaç diken Alman menşeli bir arama motoru. Toza toprağa bulanmadan hatta yerinizden bile kalkmadan dünya üzerinde çölleşmeye yer tutmuş 9000 bölgeden birine (Bu bölgelerin bir çoğu çöller ve Afrika bölgesinde yer alan kurak alanlar) ağaç dikebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, aşağıdaki web sitesine girmek ve Google yerine Ecosia üzerinde bir arama başlatmak.

https://www.ecosia.org/

Ecosia Nedir ?

ecosia nedir

Ecoisa gelirinin çok büyük bir bölümünü, bu oran %80 civarında çevre ve ekoloji işlerine ayıran bir arama motoru. Kendi algoritmasını yürütmesiyle birlikte altyapı olarak bing arama motorunu kullanıyor. 

Ecosia organik arama sonuçlarının yanında reklam sonuçların da gösterek, gelir elde ediyor. Her bir arama sonucu gelirinin  20 cent civarında olduğunu belirtiyor. Ortalama her 45 aramada bir ağaç diktiğini belirten Ecosia bu konuda bağımsız kurumlar tarafından denetimlerden geçmiş ve gelirini çevre ve ekoloji sorunları için harcadığını ispatlamıştır.

2009 yılında kurulan Alman şirket adeta şeffalığın zirvesinde, bugüne kadar ne kadar gelir elde ettiğini, elde ettiği bu gelirin ne kadarıyla hangi bölgeye kaç ağaç diktiğini anlık olarak açıklıyor.

15 milyon aktif kullanıcısı olan girişim bugüne kadar elde edilen 13M€ yakın parayla 9000 bölgeye 111 milyon ağaç dikmiş. Anlık detayları aşağıdaki linkte görebilirsiniz

https://info.ecosia.org/what

 

Nasıl Kullanabilirim?

Ecosia sadece bilgisayarlarda web browser üzerinden kullanılan bir arama motoru değil, Ben daha fazla ağaç dikmek istiyorum derseniz android veya cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

  • için Appstore https://apps.apple.com/tr/app/ecosia/id670881887?l=tr

Kargadan başka kuş chrome dan başka tarayıcı tanımam diyenlerdenseniz. Chrome üzerinde Ecosia extensionu kullanabilirsiniz. Linki aşağıda.

https://chrome.google.com/webstore/detail/ecosia-the-search-engine/eedlgdlajadkbbjoobobefphmfkcchfk

Bir başka Green IT makalesinde görüşmek üzere.

Referanslar

www.ecosia.org

TAGs: Green IT, Ecosia, Green Computing, Ecosia Nedir, Green IT teknolojileri, Ecosia,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ali Örtül, İstanbul Üsküdar doğuımludur. 10 yıldan uzun süredir IT sektöründe çalışan ve bir çok firmada farklı teknoloji ve projelerde görev alan Ali Kıdemli IT Profosyonelidir. Microsoft başta olmak üzere bir çok teknolojiye hakim olan Ali Microsoft Türkiye'de Windows Server Şampiyonu olarak tüm kanala En yeni Microsoft teknolojilerini aktardıktan sonra. Şu an dünyanın en büyük bankalarından birinde Microsoft Altyapı Danışmanı olarak çalışıyor. Türkiye IT sektörüne birikimlerini ve deneyimlerini paylaşarak destek olmayı misyon edinen Ali Örtül. Sıkı bir Green IT destekçisidir. MS, MCP, MCSA,MCSE, MCTS, MCITP, MCT ve CCNA ünvanlarına sahiptir.

Yorum Yap