Fortigate SSL-VPN İstemci Bütünlük Kontrolü
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik Ürünleri
Trendlerdeki Yazı

Fortigate SSL-VPN İstemci Bütünlük Kontrolü

0

Bu yazıda Fortigate Firewall üzerinde SSL-VPN  istemci bütünlük kontrolünün ne olduğunu öğreneceğiz. 

Öncelikle istemci bütünlük kontrolünü tanımlamak gerekirse;

SSL-VPN bağlantı süreçlerini daha güvenli bir hale getirmek için ise fortigate üzerinde “Host Check” mekanizması aktif hale getirilebilir. Bu mekanizma sayesinde istemcide anti virüs program kontrolü ve istemcinin üzerinde olan güvenlik duvarının çalışıp çalışmadığı grafik ara yüzünden kontrol ettirilebilir. Buna ek olarak spesifik kontroller Fortigate CLI üzerinden yapılandırılır. Bunlara örnek olarak uygulama kontrolü, kullanıcının bilgisayarında olan bir dosya kontrolü ya da Windows Registry değerlerine göre kontrol mekanizmaları kurulabilir. 

Resim-1

Mevcut SSL-VPN altyapısında host check mekanizması uygulandığında öncelik olarak kimlik doğrulama, 2FA vb. süreçler tamamlandıktan sonra Host Check süreci başlar. Host Check sürecini tamamlayamayan kullanıcılar SSL-VPN bağlantısını kuramaz. 

Host Check işlemi sadece tunnel modda uygulanabilmektedir.

Host Check özelliği kullanımının avantaj ve dezavantajlarını sıralamak gerekirse benim aklıma aşağıdaki durumlar geldi. 

Avantajlar:

-Daha güvenli bir SSL-VPN altyapı yaklaşımı ile VPN bağlantı erişimlerinin oluşturulması olabilir. 

-Bir bilgisayarın domainde olup olmamasına göre kontrol sağlanırsa domainde olmayan bilgisayarların tespit edilmesine vesile olabilir. 

Dezavantajlar:

-Eğer bilgisayarda çalışan bir uygulamaya yönelik istemci bütünlük kontrolü sağlaması yapılırsa yönetimsel olarak ek bir yüke sebebiyet verebilir. Bunun en yegane sebebi uygulama güncellemeleri sonrasında Windows Registry de herhangi bir değişim olursa VPN bağlantı sorunları baş gösterebilir. 

İstemci Bütünlük kontrolünün ne olduğunu öğrendik. Şimdi ise domain ortamına dahil olmayan bilgisayarların VPN bağlantısını önlemeye yönelik bir istemci bütünlük kontrolünün nasıl uygulandığını öğreneceğiz. 

Bunun için halihazırda SSL-VPN yapılandırmalarının olması gerekmektedir. 

İlk olarak domainde olan bir bilgisayarın kayıt defteri penceresinden görseldeki gibi ilgili dizine kadar inilmesi gerekir. Ardından “PrimaryDomainName” değerini uygun bir yere not edelim ve akabinde görselde gösterilen path i bir yere not edelim. Sonrasında Parameters ifadesinden sonra “:Domain==domain adı” ifadesini ekleyelim. Aşağıdaki örnekte benim path im bu şekilde oluşmuştur. Bu değeri host check işleminde gireceğimiz için uygun bir yere not almanızı tavsiye ederim. 

 

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters:Domain==alex745alejandro.local

 

Resim-2

Akabinde aşağıdaki komut setlerini Fortigate CLI üzerinde koşturalım.

ALEX745ALEJANDRO # config vpn ssl web host-check-software
ALEX745ALEJANDRO (host-check-software) # edit domain_check
ALEX745ALEJANDRO (domain_check) # config check-item-list
ALEX745ALEJANDRO (check-item-list) # edit 1
ALEX745ALEJANDRO (1) # set type registry
ALEX745ALEJANDRO (1) # set target “Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters:Domain==alex745alejandro.local”
ALEX745ALEJANDRO (1) # next
ALEX745ALEJANDRO (check-item-list) # end
ALEX745ALEJANDRO (domain_check) # next
ALEX745ALEJANDRO (host-check-software) # end

Burada domain_check isimli yeni bir istemci bütünlük kontrolü profili oluşturuyoruz. Sonrasında bu profilin Windows Registry değerine göre bizim domain adımıza göre kontrol yapması için aksiyon aldırıyoruz.

ALEX745ALEJANDRO # config vpn ssl web portal
ALEX745ALEJANDRO (portal) # edit full-access
ALEX745ALEJANDRO (full-access) # set host-check custom
ALEX745ALEJANDRO (full-access) # set host-check-policy domain_check
ALEX745ALEJANDRO (full-access) # end

Bir sonraki adım olarak hedef portalımıza (full-access portalı) özelleştirilmiş istemci bütünlük kontrolü profilini bağlıyoruz. 

Eğer bu hali ile kullanım sağlamak isterseniz macos, linux, ios ve android istemciler VPN bağlantısı gerçekleştirebilir durumda olacaktır. Bunun da önüne geçmek istersek aşağıdaki komut setini kullanarak domainde olmayan hiçbir istemcinin VPN ağına bağlanmasına önlem almış oluruz. Burada desteklenmeyen istemci kontrolünü atlama mevcut olarak aktif gelmektedir. Biz ise burada bu özelliği kapatarak tüm host check mekanizmasını istemcinin domainde olup olmamasına göre yapılandırmış oluyoruz.

ALEX745ALEJANDRO # config vpn ssl web portal
ALEX745ALEJANDRO (portal) # edit full-access
ALEX745ALEJANDRO (portal) # set skip-check-for-unsupported-os disable
ALEX745ALEJANDRO (portal) #end

Son olarak VPN bağlantı testi gerçekleştirdiğimizde ise domainde olmayan bir bilgisayar ile SSL VPN bağlantısı kuramadığını görmüş oluruz. 

Resim-2

 

Meraklısına; 

Bu sağlamayı yaptıktan sonra aklıma bu metodu manipüle etmek geldi. Aslında domain isimleri kolaylıkla tahmin edilebilir bir formatta olabilir. Bende kendi kayıt defterime “PrimaryDomainName” değeri olarak domain adını yazarak manipülasyonu gerçekleştirebildim. Sizler burada windows registry de tahmin edilmesi güç olan bir parametre kontrolü ile bu manipülasyonun önüne geçebilirsiniz.  

 

Resim-3

Bu çalışmamızda SSL-VPN bağlantılarını istemci bütünlük kontrolü çerçevesine göre irdeleyerek domainde olmayan bir bilgisayarın VPN bağlantısı kurmasının önüne geçmiş olduk. 

 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Network Security, SSL-VPN Host Check, SSL-VPN Hardening, Security, Network, VPN, Fortigate, FortiClient, Windows Registry, Windows Active Directory, Zero Trust

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 3
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 4
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1999 yılında Antalya’ da doğdum. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Kendimi network teknolojileri, network güvenliği ve server teknolojilerinde uzmanlaştırarak beraberinde yazılım bilgimi geliştirmeyi amaç ediniyorum. Network teknolojileri ile tanışmam okuduğum lisenin 11.sınıf ve 12.sınıfından gelen merak, sevgi ve heyecanımdan doğdu. Kendimi bu işe tutku ile bağlayarak sektörde gördüğüm ve örnek aldığım hocalarım gibi bir ağ sihirbazı olma amacındayım. Sevdiklerimle vakit geçirmeyi, sektörde olan hocalarımdan bir şeyler öğrenmeyi, bilardo oynamayı, futbol oynamayı, yüzmeyi hobi edinen biriyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir