Fortinet Security Fabric ile Microsoft Azure Ortamınız Çok Daha Güvenli!
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik Ürünleri

Fortinet Security Fabric ile Microsoft Azure Ortamınız Çok Daha Güvenli!

0

Fortinet Security Fabric Microsoft Azure için Güvenlik Alanını Genişletiyor!

Bulut teknolojisi dediğimizde aklımıza Microsoft Azure geliyor. Peki bulut ortamınızı nasıl koruyorsunuz? Ne gibi önlemler alıyorsunuz? Hangi teknolojileri kullanıyorsunuz? Bir kuruluşun olmazsa olmazıdır güvenlik. Microsoft Azure, birçok güvenlik teknolojisini destekler. Fakat bulut ortamınızın daha derin ve detaylı güvenlik ilkelerine ihtiyacı olacaktır. İşte bu Fortinet Security Fabric ile mümkün. Sadece Microsoft Azure için değil, diğer bulut ortamlarını ve veri merkezlerinde de yüksek derecede güvenlik sağlar.

Bulut, yenilikleriyle beraber zorluklar da getiriyor

Birçok kuruluş, bulut ortamını henüz deneme sürecinde veya satın alma sürecindeler. Ortamımız da güvenlik söz konusu olduğunda, sorumluluk getiren kararlar vermeliyiz. Bulutta depolanan barındırılan uygulamalar ve hassas veriler için kontrol sağlamak gereklidir. Bulut ve diğer son dijital yeniliklerin getirdiği güvenlik açılarını ele almak için birçok kuruluş, ayrıştırılmış nokta güvenlik ürününü dağıtmayı seçti. 75’ in üzerinde farklı güvenlik çözümleri kullanılmaktadır. Birçok kuruluş, tek bir güvenlik riskine ve uyumluluk gereksinimini ele alıyor. Sürekli olarak yeni ürün edinmenin maliyet açısından büyük derecede kayıplar oluşturmasına neden oluyor. Bu, tehditlerin savunmaları aşması için yeni güvenlik açıkları yaratırken yönetim yükünü artırır.

Azure Genel Bulut Kullanım Senaryosunun Güvenliğini Sağlama

Müşteriler Microsoft Azure sistemi kullanırken, hibrit sistemi genelinde güvenlik ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fortinet Security Fabric projesinin bir parçası olan Fortinet çözümleri Azure’da genel bulut dağıtım seçenekleri için görünürlük, koruma ve denetim sağlıyor.

Güvenli Hibrit Bulut

Kullanıcılar olarak bulut sistemini benimserken, altyapımızda olmazsa olmazımız güvenlik ihtiyacıdır. Hibrit bulut tabanlı dağıtımlar için FortiGate’ in yeni nesil güvenlik duvarları (NGFW) türünün en iyisi olmakla beraber, segmentasyon, uygulama güvenliği ve merkezi tutarlı güvenlik sağlar.

Bulut altyapısı görünürlüğü ve kontrolü

Fortinet çözümleri, konfigürasyonlar, kullanıcı etkinliği ve trafik akışı gibi tüm bulut bileşenlerini izler ve takip eder. Bunların yanı sıra raporlama gibi ihtiyaçları da karşılar.

Güvenli Erişim (VPN)

Fortinet Security Fabric, Azure’ a uzaktan erişim sağlarken VPN trafiğini güvenlik seviyesinin en üstünde tutar ve yüksek derecede performans sağlar. Fortinet Security Fabric, Azure’ un çoklu bölgelerinden yararlanarak, kuruluşların hizmetlerini anında ölçeklendirebilir ve yakın mesafade VPN bağlantısını sonlandırabilir.

Bulut güvenlik hizmetleri merkezi

Fortinet çözümleri, Azure sanal ağ (vNET) olarak dağıtılabilir. Birden fazla ağa, ağ görünürlüğü ve VPN bağlantısı dahil olmak üzere tüm bu hizmetlerden ve daha fazlasından yararlanabilirsiniz. Fortinet Security Fabric, NGFW, WAF (web uygulaması güvenlik duvarı) koruma alanı ve e-posta güvenliği sağlar. Bunların yanı sıra en yüksek performans ve esnek fiyat sağlar.

Office 365’ in Güvenliğini Sağlama

Kullanıcılarımız, kuruluş içerisinde genellikle Office 365 portal veya masaüstü Outlook servislerini kullanır. Bu servisleri kullanırken dışarıdan gelebilecek birçok tehdidi fark edemeyebilirler. Herhangi bir tuzak posta veya yem posta gibi e-postalar alabilirler. Microsoft Office 365 üzerinde güvenlik seviyesini en üst boyuta taşımamız gerekmektedir. Kullanıcı normal olduğunu zanneden bir e-posta aldığında, örnek olarak, “Şifrenizin süresi dolmuştur, aşağıdaki URL adresinden değiştirmeniz gerekmektedir.” Veya sıfırıncı gün tehditlerine karşılık Fortinet Security Fabric, büyük derecede performans ve yetenek sağlar. FortiMail, FortiSandbox ve FortiCASB (bulut erişimi güvenlik aracısı) kombinasyonu, kritik yetenekler sağlar. Office 365 API katmanının da izlenmesini sağlar.

Web Uygulaması Güvenliği

Kullandığımız birçok web tabanlı uygulamalar ve diğer SaaS hizmetleri dışarıdan gelebilecek çoğu tehdide karşılık savunmasızdır. FortiWeb amaca yönelik kullanılan uygulamaların ve verilerin güvende kalmasını sağlar. FortiWeb, uygulamaların korunmasını, verilerin güvende olmasını ve kendi kendine optimize etmesi için ML (Makine öğrenimi) kullanır. FortiSandbox Cloud, sıfır gün tehditlerini belirlemek için AI (Yapay zekâ) kullanır.

FortiGate VM’leri, kullanıcı kimliğine ve iş mantığına dayalı olarak kurallar ve segmentler oluşturan amaca dayalı segmentasyon sağlar.

 Security Fabric Azure Güvenliğini nasıl tamamlar?

Ortamımızı bu denli yapılandırmamız sonrası tabi ki yüksek derece korumalı güvenlik ihtiyacı duyarız. Tam bu esnada Fortinet Security Fabric imdadımıza yetişiyor. Fortinet Security Fabric, tamamıyla Microsoft Azure güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir çözümdür. Fortinet çözümleri Azure üzerinde sorunsuz çalışmaktadır. Tüm bulut sistemlerinde otomatikleştirilmiş ve merkezileştirilmiş yönetim, tek pencereden yönetim ve görünürlük sağlar. Ayrıca Azure güvenlik ilkelerini ve olayların şeffaflığını sağlamak için Azure hizmetleriyle entegre çalışır. Yanlış konfigürasyonların önlenmesine ve son teknoloji güvenliğiyle korunmasına yardımcı olur.

Resim-1

Tam Saldırı Spektrumunu Kapsayan Entegre Savunmalar

Fortinet Security Fabric’ i oluşturan farklı çözümler, bulutta son kullanıcı güvenini arttırmak için tasarlanmıştır. Aşağıda bulunan çözümler, Azure için Fortinet Security Fabric’ in bileşenleridir.

FortiGate VM NGFW: Ortamımıza karşı tehdit oluşturan tüm siber saldırıların karşısında son derece yüksek performans sağlar. FortiGate VM, kuruluş tercihlerine bağlı olarak, çeşitli özelliklerle ve uyum sağlamak için sunulur.

FortiWeb WAF’ ları: Web uygulamalarını görebileceğiniz veya göremeyeceğiniz bütün ataklardan korur. FortiWeb, çeşitli özellikleriyle, web uygulamalarını ve API’lerin yanı sıra, ML ve AI bileşenleriyle sıfır gün tehditlerinden ve tüm açıklardan korur. FortiWeb lisanslamalarından bahsetmek gerekirse, kullandkça öde (PAYG) ve kendi lisansını kendin getir (BYOL) hizmetleriyle de mevcuttur.

FortiCWP (Bulut iş yükü koruması): Microsoft Azure üzerinden kullanılan hizmetleri ve verileri korumakla ilişkilendirilir. Konfigürasyonlar ve tüm güvenlik olaylarını izlemek için Microsoft Azure ve diğer bulut satıcıları tarafından sağlanır. FortiCWP, kullanıcı etkinliği, trafik akışı ve kötü amaçlı içerik için bulut veri depolamalarını tarar.

FortiMail güvenli e-posta ağ geçitleri (SEG’ler): FortiGuard Labs’in en son teknolojilerini ve tehdit istihbarat hizmetlerini kullanır. Çeşitli özellikleriyle beraber ortama entegre olurken, dış ataklara ve siber saldırılarına karşılık ileri derece performans ve kapsamlı güvenlik sağlar.

FortiSandBox: Gelişmiş algılama, yapay zekâ ve ileri derece güvenlik sağlama hizmetiyle beraber, sıfır gün tehditlerinden korunma sağlar.

FortiManager: Merkezi yönetim ve iş akışının kontrolünü sağlayan bir cihazdır. Genellikle orta ve büyük ölçekli yapılar için kullanılması tavsiye edilmektedir. Tek merkezden cihaz yapılandırması sağlama, cihazın güncellemesi ve ortamda bulunan ağ geçidinin izlenmesi gibi özellikleriyle kullanıma sunulur.

FortiAnalyzer: Kuruluş içerisinde Log’ları izleme ve gerekli raporları edinme gibi özellikleriyle kullanılabilir. Ağ trafiği, siber saldırılar, e-posta, virüsler vb. gibi durumları takip etmemizi ve ağ geçidimiz hakkında detaylı raporlar alabilmemizi sağlar.

Fortinet Fabric Connectors: Bu gibi çözümlerin üçüncü taraf güvenlik entegrasyonlarını sağlar. Diğer ürünler gibi dışarıdan doğabilecek tehditlere karşılık yüksek güvenilirlik sağlar.

 

Riski Azaltan Çok Katmanlı Koruma

Fortinet Security Fabric, Azure için ileri derece güvelik operasyonları sağlar. Azure kullanıcıları için kapsamlı ve tehdit önleme ilkeleri sağlar. Yaşadığımız bu dünya içerisinde olabilecek tüm saldırılara karşı hazırlıklı olmalıyız. Ortamımızda bulundurduğumuz verileri, kullanıcıları, raporlamaları, depolamaları vb. gibi nesnelerimizi güvenlik altına almalıyız. Sistemimizi herhangi bir ürün ile veya bir sistem ile koruma sağlamadıysak, herhangi bir siber saldırı veya sıfır gün tehdidi karşısında savunmasız kalırız. Bir Backup programında bile yedeklerimiz mevcut olsa bile bizler için çok geç olabilir. Fortinet ile daha güvenilir adımlar atın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:Fortinet Security Fabric, Fortinet Security Fabric Bileşenleri, Fortinet Security Fabric ile bulut ortamı, Fortinet Security Fabric Azure, Fortinet Security Fabric güvenliği

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Sistem destek elemanı olarak farklı firmalarda görevler aldım. Uzmanlık alanlarım Active Directory, IIS, Virtulization, RDS ve Firewall ön plana çıkmaktadır. Şuan da Simplix Teknoloji Hizmetleri şirketinde Bulut ve Güvenlik Uzmanı olarak görev almaktayım. Kendimi bulut çözümleri, güvenlik sistemleri ve yedekleme sistemleri üzerine geliştirmekteyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir