1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Ürünleri
  3. Cyberoam’dan Sophos’a Yükseltme İşlemi

Cyberoam’dan Sophos’a Yükseltme İşlemi

103018_1132_Cyberoamdan1.png

’un 2014 yılında ’u satın almasıyla birlikte birçok yeniliğin geldiğini ve güvenlik duvarı pazarında çok daha geniş kitlelere hitap ettiğini zamanla hepimiz görmüş olduk. Bugün sizlere ’dan ’a yükseltme işleminin nasıl yapıldığını göstermek istiyorum. Öncelikle hazırlık aşamasına geçelim. System > Maintenance > Backup/Restore menüsünden yedek alınır.

Resim-1

Yedek alma işlemi tamamlandıktan sonra Customer.cyberoam.com adresinden Upgrade işlemi için kayıt yapılır.

Resim-2

Sophos güvenlik duvarına yükseltme seçilir.

Resim-3

Mevcut çalışan CyberoamOS versiyonu seçilir.

Resim-4

Login to MySophos account bağlantısı aracılığı ile adınıza oluşturulan account a giriş yapılır.

Resim-5

İlgili donanım bilgisinin yan tarafındaki download bağlantısından SFOS firmware’i download edilir. (Not: İlk kez yükleme yapılacak ise açılan firmware listesinden en düşük olanı seçilmeli, daha sonra Update işlemi yapılmalıdır.)

Resim-6

Upgrade ile ilgili bilgilerin yer aldığı Guide’lar istenirse bu bölümünden indirilebilir.

Resim-7

Sıra geldi Upgrade İşleminin Yürütülmesine sırasıyla

System > Maintenance > Firmware sekmesindeki inaktif firmware üzerinden upgrade işaretine tıklanır.

MySophos üzerinden indirdiğimiz *.gpg formatındaki upgrade dosyası seçilir. (Not: Seçim yapıldıktan sonra Upload & Boot seçilmelidir.)

Resim-8

İndirilen dosya upload edilir.

Resim-9

*.gpg uzantılı upgrade dosyası seçilir.

Resim-10

Seçilen dosya Upload & Boot seçeneği ile yüklenir.

Resim-11

Mevcut firmware’ın aktif olmayan bir firmware ile güncelleneceği uyarısı geliyor. OK ile devam ediyoruz.

Resim-12

Son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

Resim-13

Son sıra olarak kontrol aşamasına geldik, upgrade işlemi başladığında Donanım kendisini yeniden başlatacaktır.

Resim-14

Upgrade işlemi tamamlandığında cihaza login olmak için https://cihazın _ipsi:4444 adresinden erişmeniz gerekmektedir. Upgrade işleminde WAF dışında bütün konfigürasyonunuz korunduğu için bir önceki admin parolanız ile oturum açabilirsiniz.

Resim-15

Ve karşınızda Sophos Control Center.

Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Sophos,Cyberoam, Sophos’tan Cyberoam’a yükseltme, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eren ERTAŞ, Üniversite öncesi tüm öğrenimini Konya’da tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden Mezundur. Üniversite Eğitimi esnasında ATM Bilgisayar, Vektörel Bilişim gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdürü ve Eğitmen olarak görev almıştır. Dünyanın tek seferde yapılan en büyük Hastahane Kompleksi olan Bilkent Şehir Hastahanesinde BT Şefi olarak çalışmıştır. Şu an DMZ Bilişim LTD ŞTİ'de Presales&Proje Müdürü ve Technical Team Lead olarak çalışmakta olup aynı zamanda Freelance olarak Danışmanlık'ta vermektedir. Uzmanlık alanı olan Sophos Güvenlik Çözümleri, Engenius Kablosuz Çözümleri, Allied Telesis Network Çözümleri, Microsoft Exchange, Office 365, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kurum, firma ve kişiye teknik eğitim vermiştir. Özellikle Türkiye’nin önde gelen kurum ve firmalarında Güvenlik, Sanallaştırma, Mesajlaşma ve Cloud Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Güvenlik Çözümleri, Microsoft Office 365, Messaging, Productivity ve Windows Server alanında Uzman ve Aynı Zamanda MCT olarak birçok firmaya eğitim ve sunum gerçekleştirmiştir. Birçok kurumsal firma, etkinlik ve lansmanda eğitmen, konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu başlıca sertifikalar: Sophos Certified Architect ve Trainer, Engenius Certified Architect ve Trainer, MCT Alumni | Productivity, Communication MCSE | Office 365, Windows Server 2012 MCSA | Office 365 Administration, Windows Server 2012 MCTS

Yorum Yap