1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Windows Admin Center (WAC) ile Azure Security Center Entegrasyonu

Windows Admin Center (WAC) ile Azure Security Center Entegrasyonu

windows-admin-center
SAFİR

Bildiğiniz üzere ile Windows Server’larımızı belirli oranda yönetebiliyoruz. Özellikle core sürüm kullanan Admin’ler için inanılmaz kolaylıklar sağlamaktadır. Microsoft Mobile First, Cloud First dediği günden itibaren fark ettiyseniz tüm yatırımını bulut tabanlı ürünler üzerine yapmaya başladı. Konumuzda ise bulut tabanlı getirdiği bir yenilikten bahsedeceğiz. Artık Windows Admin Center içerisinde içerisinde yer alan tavsiyeler ve alarmlar kısmını görebiliyoruz.

Mshowto.org sitesinde bu konuya yeterince yer verildiği için detaylı ürün anlatım kısmını geçtim. Merak edenler aşağıdaki yazıları okuyabilir.

https://www.mshowto.org/windows-admin-center-wac.html

https://www.mshowto.org/ms-server-2019-datacenter-core-windows-admin-center-wac-kurulumu.html

Windows Admin Center’ a bağlandıktan sonra extensions sekmesini açıyoruz. Azure Security Center uzantısını bulup Install butonuna basarak eklentimizi yüklüyoruz.

Resim-1

Araçlar altında artık Azure Security Center seçeneğini görebiliyoruz. Azure Security Center sekmesini tıklıyoruz ve Sing into Azure and set up ile işlemimize başlıyoruz.

Resim-2

Kayıt işlemini yapabilmemiz için bir doğrulama kodu alıyoruz. Bu kodu Enter the code u tıkladığımızda yönlendirdiği sitede yer alan doğrulama kısmına giriyoruz.

Resim-3

Eğer doğru şekilde işlemi yaptıysanız aşağıdaki gibi bir mesaj göreceksiniz.

Resim-4

Sonraki adımımızda ise Azure Active Directory’ e bağlanıyoruz.

Resim-5

Son olarak ise ilgili App API’ına izin veriyoruz. Grant admin consent for HD butonuna tıklıyoruz.

Resim-6

Ve mutlu son

Resim-7

Elbette Windows Admin Center içerisinde herşeyi detaylı olarak göremiyoruz. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda daha fazla seçenek gelecektir. Aşağıdaki Security Center arayüzü ile kıyaslarsak ne demek istediğim daha iyi şekilde anlaşılacaktır.

Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/windows-admin-center

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/manage/windows-admin-center/azure/

TAGs: , windows admin center, Azure security center

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap