1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. 0’dan 100’e Azure Servisleri: Azure VM Monitör

0’dan 100’e Azure Servisleri: Azure VM Monitör

0’to100 Azure Servisleri
SAFİR

Bu makalemde sizlere yeni genel kullanıma sunulan Azure VM monitör özelliğinden bahsedeceğim. Azure ile ilgili makalelerim devam ederken VM’ler ile ilgili makaleleri yazdığım sırada açıklanması onu bu sıraya eklememe yardımcı oldu. Öncelikle henüz o konulara gelmedik ama Azure üzerinde bir PaaS ya da SaaS servisi çalıştırdığımızda kaynak ile ilgili tüm Alertleri vb. görmek isteyeceğimiz bilgileri alabiliyorken VM’ler için bu kısıtlı bir şekilde yapılabiliyordu. Birçok müşterim VM üzerinde kaynaklarını kullanmalarına rağmen yeterli veri okuyamadıkları için T anında gerçekleşen soruna proaktif yaklaşımda bulunamadıklarından bir adım geri duruyorlardı. Bu servis ile birlikte artık VM’ler üzerinde de PaaS ya da SaaS çalıştırmışız gibi bilgileri toplayabileceğiz.

Resim-1

Bu bilgileri Log Analytics üzerinde biriktirdiğinden çekeceğimiz verilerin boyutlarına göre ücret gelecektir. Bunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Gelen yeni özellik Insight ile daha kapsamlı olduğundan bu servis artık çok daha kullanışlı diyebilirim. Fiyatlandırma kısmına girecek olursak. İlk 5 GB ücretsiz. Sonrası için fiyatlandırmaları aşağıda paylaşıyorum.

Resim-2

5 GB sonrası için her GB başına ödeyeceğiniz ücret sizlere fazla gelebilir. Saklama kısmı 90 gün süre ile ücretsiz olacaktır. Şimdi kurulum adımlarına geçelim. Bildiğiniz üzere makale serim için açtığım bir makinem var Azure portalımda. Öncelikle portal üzerinden o kaynağa erişiyorum. Sonrasında Monitoring kısmından Insights’a tıklıyorum.

Resim-3

Azure Monitor kısmına tıkladığımda karşıma bu servis ile ilgili yapabileceğim birçok özellik karşıma geliyor.

Resim-4

Gördüğünüz ekranda daha önce ayarlama yapılmadığı için hiçbir kaynak izlenmiyor. 1 adet izlenebilir kaynak var Not Monitored olarak gözüken. Dilersem önce verilerin çekileceği ve saklanacağı Workspace’mide “Workspace Configuration” kısmından ayarlayabilirim ya da “Other onboarding options” kısmına girerek farklı dağıtım ve kullanımları da inceleyebilirim. Öncelikle “1 Not Monitored” olan kısma tıklıyorum.

Resim-5

Ayarlayabileceğim kaynağım daha önce açtığım AD makinesi burada görebiliyorum. Enable diyerek burası için izlemeyi başlatabilirim. Fakat daha fazla inceleyelim menüleri o yüzden şimdi “Workspace Configuration” kısmına tıklayalım.

Resim-6

Verilerin çekileceği çalışma alanımızı ayarladığımız kısım. Siz bu sayfaya girdiğiniz de burayı boş göreceksiniz. Enabled dediğinizde portalda default WorkSpace’i kaydedebilirsiniz. Yeni bir WorkSpace oluşturmak isteyebilirsiniz ona da izin veriyor fakat onda da veri tutulacağı için ek ücret geleceğini yine bilmelisiniz. Şimdi “Other onboarding options” kısmına tıklayalım ve başka nasıl kullanabiliriz o kısımlara bakalım.

Resim-7

Burada farklı şekillerde yapacağımız ayarların bulunduğu ekran karşımıza çıkıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Enable for a single VM: Burası bu makalede kullanacağım kısım. Tek bir VM’im var ve ben bunu izlemek istiyorsam bu ayarı kullanacağım. Aynı kısım Not Monitored kısmında gözüken enable butonu ile de açılabilir.
  • Enable using policy: Bu kısımda policy bazlı abonelik içinde bulunan tüm VM’leri izlediğim uygunsuz olan VM varsa otomatik olarak nasıl düzeltilir vb. adımları yaptığımız kısım. Bu kısımda birçok ilke preview olarak verildiğinden tek tek kontrol edebilirsiniz fakat hepsi düzgün şekilde çalışmayabilir.
  • Configure a workspace: Bu kısım verilerin çekileceği ve gerekirse saklanacağı Log Analytics kısmını ayarladığımız kısım. Bu kısmı da Resim – 6 ‘da ki alanda yapabiliriz.
  • Enable non-azure computers: Bu kısım önemli çünkü bu kısmı kullanarak Azure dışında ister Lokal isterseniz başka Cloud sağlayıcıların barındırdığı VM’leri de görebilirsiniz. Hybrid yapılar için son derece kullanışlı olacaktır.

Enable for a single VM kısmında Enable butonuna basarak kuruluma başlayalım.

Resim-8

3 adımı da yaptığımızda önceden yapılandırdığımız Workspace’i bağlayacağımız ekran geliyor. Ben hazırlarken Default olanı seçmiştim, sizler farklı bir Workspace oluşturup Enable ettiyseniz onu seçmelisiniz. Sonrasında Deployment başlamış oluyor.

Resim-9

Bu kısım yaklaşık 5-10 dakika arası sürecektir. Burada beklememiz gerekiyor. İşlemler bittikten sonra artık VM’in özelliklerini monitor edebilirim.

Map kısmı aşağıda paylaştığım şekilde gözükecektir. Portlar vb. özellikleri Map kısmında görebilirim. Alert oluşturabilir onlara göre verileri toplayabilirim.

Resim-10

Performance kısmına geçtiğimizde ise cihazımızın neredeyse tüm özelliklerini izleyebiliyoruz. Disk durumları, network anlık değerleri, IOPS değerleri ve daha birçok şeyin izlemesini bu ekrandan yapabiliyoruz. Tüm ekranın resmini koyamıyorum ama sizler kurduğunuzda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Burada da Alert’ler oluşturabilirsiniz. Bunlara öncelik değerleri verilmiş. En acil sizin için neyse onu seçip ayarlayabilirsiniz. Burası ilk başta boş gelecektir. Önceden bir Alert oluşturup bu kısma çekebilirsiniz.

Resim-11

Bu makalemde sizlere Azure VM monitor toolunu ve yeni Insights kurulumunu anlattım. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım yararlı olmuştur. Saygılarımla

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:, , Kurulum, Kurulum, Step by Step installation with Azure portal, nedir, , yapılandırma, , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Microsoft Distribütörlüğü yapan Ingram Micro bünyesinde olan Armada Bilgisayar‘da kariyerime devam ediyorum. Burada Cloud Solutions Specialist ünvanı ile çalışıyorum. Microsoft Bulut ürünleri olan Azure – Office 365 – M365, Onpremise tarafta Exchange Server-Microsoft Server 2012-16, Lisanslama vb. konularında iş ortaklarına teknik, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyorum.

Yorum Yap