5 Küçük Değişiklik ile Elektrik Faturasından Tasarruf Edin
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

5 Küçük Değişiklik ile Elektrik Faturasından Tasarruf Edin

0

Notebookların masaüstü bilgisayarlardan neredeyse yarı yarıya daha az elektrik tükettiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız bu yazı sonrasında öğrenmiş olacaksınız…

Ocak ayının ilk iki haftası, ülkemizde ve dünyada enerji tasarrufu haftası kapsamında farkındalıkların öne çıkarıldığı bir dönemdir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde elektrikten tasarruf etmenin yollarını kısaca paylaşıyor olacağım.

Daha önce Mshowto içerisinde özellikle IT yöneticileri ve IT uzmanlarının Green IT kapsamında nasıl enerji sarfiyatı yapableceklerini ve bu sarfiyat kapsamında çalıştıkları şirketlere ve oluşumlara nasıl katkı sağlayabileceğini anlatmıştık. Bu makalelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Green IT Nedir

İşyerlerinde Daha Az Elektrik Kullanmak İçin Neler Yapılabilir

45 Aramaya Bir Ağaç Dik Ecosia

Bu makale core Teknik arkadaşlar yerine daha çok genele hitap eden bir yazı. Mshowto takipçileri genel itibariyle teknik insanlar oldukları için bu ne abi bize teknik makale lazım diyenleri sevgili Koray’ın storage tarafındaki enerji tasarrufu çalışmalarını anlattığı benim de çok beğendiğim Powerstore yazısına alalım.

https://www.delltechnologies.com/tr-tr/blog/powerstore-de-il-powersaver/

Sonrasında biz devam edelim. 5 küçük değişiklik ile elektrik faturasından nasıl tasarruf eder ve ekosisteme daha az zarar verebiliriz.

5 Küçük Değişiklik ile Elektrik Faturasından Tasarruf Edin

1. Gereksiz ışıkları kapatın

Günde fazladan iki saat kapatılan iki adet 100 watt ampul, bir yılda 100 liradan fazla tasarruf sağlayabilir. Ampulerinizi enerji tasarruflu led ampullerle değiştirerek ciddi oranda elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Resim-1

 

 

2. Doğal ışık kullanın

Odanız güneş ışığı alan bir yerdeyse ışık açmak yerine en büyük enerji kaynağı olan güneş ışığından yararlanın. Ekstra bonus D vitamini.

Resim-2

3. Masa aydınlatmasını kullanın

Akşam çalışmanız gereken durumlarda tavan ışıklarını kapatın ve masa lambalarını, ray aydınlatmasını veya tezgah altı ışıklarını kullanarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Resim-3

4. Kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekin

Standby modu, ortalama bir hanenin yıllık elektrik kullanımının% 10’unu oluşturabilir. Kullanılmayan elektronik cihazlarınızı standby durumda bile tutmayın ve enerji kablosunu çekin

Resim-4

 

5. Masaüstü bilgisayarı terk edin

Hala eski masaüstünü kullanıyorsanız, dizüstü bilgisayara terfi edebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar genel olarak masaüstü bilgisayarlardan %50 oranınad daha az elektrik tüketirler.

Resim-5

Bonus. Klimayı Kapatın

Bilgisayar ve elektronik cihazlardan daha fazla enerji tüketen cihazlardan biri de klimadır. Kullanmadığınız her an klimanizi kapalı tutmalısınız.

Bonus. Enerji tasarruflu A+ A++ cihazlar alın

Ortalama olarak, ev aletleri toplam enerji kullanımının yaklaşık% 13’ünden sorumludur. Bir cihaz satın alırken iki şeye dikkat etmelisiniz: ilk satın alma fiyatı ve yıllık işletme maliyeti. Enerji verimli cihazların önceden satın alma fiyatları daha yüksek olsa da, işletme maliyetleri genellikle geleneksel modellere göre % 9 ile 25 oranında daha düşüktür.

Şunu çok net bilmeliyiz ki evinizde veya işyernizdeki enerji tüketimini azaltmak için, mutlaka dışarı çıkıp enerji verimli ürünler satın almanıza gerek yok. Enerji tasarrufu, ihtiyacınız olmadığında ışıkları veya cihazları kapatmak kadar basit olabilir. Esas ve önemli olan bunu bir alışkanlık haline getirmek. Giysilerinizi kurutucuya koymak yerine asarak gibi. 

Meraklısı için aşağıda geçen sene dünyada hangi ülke ne kadar enerji sarfiyatı yapmış istatistiki veren bir site paylaşıyorum

https://yearbook.enerdata.net/electricity/electricity-domestic-consumption-data.html

Ayrıca aşağıdaki calculation aracılığıyla cihazınızın günlük ve aylık ne kadar elektrik tükettiğini hesaplayabilirsiniz.

https://www.rapidtables.com/calc/electric/energy-consumption-calculator.html

Kaynak : https://www.bchydro.com/powersmart/residential/savings-and-rebates/everyday-electricity-saving-tips.html?WT.mc_id=rd_21tips

Etiketler; Enerji tasarrufu, Green IT , Elektrik tasarrufu

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Ali Örtül, İstanbul Üsküdar doğuımludur. 10 yıldan uzun süredir IT sektöründe çalışan ve bir çok firmada farklı teknoloji ve projelerde görev alan Ali Kıdemli IT Profosyonelidir.Microsoft başta olmak üzere bir çok teknolojiye hakim olan Ali Microsoft Türkiye'de Windows Server Şampiyonu olarak tüm kanala En yeni Microsoft teknolojilerini aktardıktan sonra. Şu an dünyanın en büyük bankalarından birinde Microsoft Altyapı Danışmanı olarak çalışıyor.Türkiye IT sektörüne birikimlerini ve deneyimlerini paylaşarak destek olmayı misyon edinen Ali Örtül. Sıkı bir Green IT destekçisidir.MS, MCP, MCSA,MCSE, MCTS, MCITP, MCT ve CCNA ünvanlarına sahiptir.

Yorum Yaz