1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Vmware 5.5 ile Gelen vSphere Esxi Hypervisor Yenilikleri Nelerdir?

Vmware 5.5 ile Gelen vSphere Esxi Hypervisor Yenilikleri Nelerdir?


Ruijie Teknoloji Günü

Merhaba arkadaşlar, bir önceki makalemizde Virtual Machine ile gelen yeniliklerden bahsetmiştik, vShpere 5.5 ile gelen yenilikleri 5 ana başlık altında topladığımız için bu makalemizde vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri‘nden bahsedeceğiz.

  • Virtual Machine yenilikleri
  • vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri
  • vCenter Server yenilikleri
  • vSphere Storage yenilikleri
  • vSphere Network yenilikleri

vSphere Esxi Hypervisor Yenilikleri:

Vmware vSphere 5.5 Esxi yapısını incelerken dikkat çekici ilk değişiklik vCpu ve Memory değerlerinde olduğunu görüyoruz. Bir önceki versiyon olan Esxi 5.1 de var olan değerler neredeyse 2 katına çıkmış durumda.

Aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.


Resim-1

PCI Device için Hot-Plug Desteği:

vSphere 5.5 ile birlikte gelen bir diğer özellik ise, host’umuz aktif çalışırken PCIe SSD harddisk’i takabilmemiz. Bu özelliği kullanabilmemiz için donanımın bu özelliği destekliyor olması gerekmekte.

Reliable Memory Desteği:


Resim-2

vSphere ESXi Hypervisor’un en önemli bileşenlerinden biri de VMkernel dir. Host üzerinde çalışan Sanal makineler VMkernel sayesinde çalışmakta. Esxi hostlar Ram ile çalıştığından, Ram’lerde oluşabilecek herhangi bir problem o Host üzerinde çalışan tüm Sanal Makinelerinizi etkileyecektir. vSphere 5.5 ile gelen Reliable Memory özelliği sayesinde, bu durumdan korunmak veya daha fazla esneklik sağlamak mümkün.

CPU-C State Yeniliği:

vShpere 5.1 ve öncesinde Default Balanced Policy, P States olarak adlandırılmaktaydı. vShpere yapısında kullanılan States’lerden C states, CPU çekirdeğine ve Yonga setlerine daha hızlı ulaşabilirken, P States düşük frekans ve düşük voltaj kullanır.


Resim-3

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hocam, eline sağlık.