İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL Server
 3. Symantec NetBackup ile Microsoft SQL Server Yedeği (Backup) Nasıl Alınır? Yedekten Geri Yükleme (Restore) Nasıl Yapılır? – Bölüm 2

Symantec NetBackup ile Microsoft SQL Server Yedeği (Backup) Nasıl Alınır? Yedekten Geri Yükleme (Restore) Nasıl Yapılır? – Bölüm 2

Bir önceki makalemizde Script ile yedekleme işleminin nasıl gerçekleştirildiği konusuna değinmiştik bu makalemiz de bir Backup Policy oluşturup yedekleme işlemini gerçekleştireceğiz.

İlk olarak  Client kurulumu gerçekleştirilmiş olan Client için NetBackup MasterServer Admin Console’dan NetBackup Management Altında -> Policies tabında sağ tuş yaparak New Policy seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz ve oluşturulacak politika için isim structure’ına uygun olarak isim veriliyor.


Resim-1

Politika tipini MS-SQL Server Policy Storage tipini de daha önceden belirlediğim diski seçerek devam ediyoruz.

Sonra Client tarafında yedekleme yapılacak sunucuyu belirleyerek devam ediyoruz


Resim-2


Resim-3

Client’ın yedekleneceği Storage Unit seçimi yapılması gerekmektedir. Not: Bir sunucunun herhangi bir Storage Unit’e yazabilmesi için Host Properties Clients kısmında ilgili Client’a bağlanıldığında Additional Server’da o Storage Unit’e ait olan Media sunucunun isminin olması gerekmektedir.

Schedule tabından yedeklemenin gerçekleşmesini istediğimiz zamanı seçiyoruz.


Resim-4

Bir isim ve Backup tipini seçerek sonrasında aldığımız Bakcup ların ne kadar kalacağını belirlemek için Retention kısmından bir süre seçiyoruz.


Resim-5

Recurring Week Days kısmından hangi günlerde Backup alacağımızı belirleyip devam ediyoruz.


Resim-6

Çalışma saatlerini belirleyerek devam ediyoruz.

Önemli Not: Exclude Dates tab’ın da bir den fazla Schedule tanımlı olan durumlarda Backup’ların çakışmaması için Exclusion tanımlanmaktadır.

Start Windows ekranında Backup’ın çalışmasını istediğimiz saat aralığını belirliyoruz.


Resim-7

Policy hazırlandıktan sonra belirlenen tarih ve saat aralığında yedekleme işleminin tamamlandığını görmekteyiz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 6 sene önce

  Hocam elinize sağlık, ama Symantec ürününe neden Veritas diye hitap ettiğinizi anlamadım. Veritas satmış ürünü Symantec’e artık o tarafta geliştiriliyor ve Symantec Netbackup diye satılıyor.
  Symantec’e ayıp oluyor bu şekilde ürünü tanıtmak bence.
  Saygılarımla.

  • Recep selam,

   Uyarından sonra linkleri değiştirmeden başlıkları değiştirdik. Gözden kaçırmışız. Uyarın için teşekkürler. Yoğunluktan olabiliyor böyle durumlar.

   Emre Aydın

 2. Hocam Merhabalar;

  Benim çok acil netbackup 7.6 kullanımı,özellikleri,dosyaların yedeğini alma ve restore etme nasıl yapılır.Bu konular hakkında Türkçe bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim..

  teşekkürler