1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Performance Dashboard Raporları

SQL Performance Dashboard Raporları

SQL Server üzerinde çalışan sorguların izlenmesi ve analiz edilmesi konusunda birçok yöntem olduğu gibi bu iş için geliştirilmiş ücretli ya da ücretsiz birçok uygulama da mevcut. Bu yazımızda ücretsiz yöntemlerden olan, kolay ara yüze sahip ve işin sahibinden yani Microsoft’tan geldiği için güvenle kullanabileceğimiz bir yöntem olan SQL Performance Dashboard Reports kurulumunu ve kullanımını inceleyeceğiz.

Öncelikle SQL Performance Dashboard Reports nedir ona bakalım;

Sistem DMV lerini kullanarak görsel bir arayüzde Instance’ın o anki durumunu sorgu ve Wait durumlarını gösteren bir RDL dosyadır.

İlk defa SQL Server 2005 ile sunulan Performance Dashboard Reports SQL 2005 versiyonunun yanı sıra setup scriptinde yapılabilecek küçük bir değişiklikle SQL Server 2008 ve 2008 R2 de de kullanılabiliyordu.

Daha sonra çıkan ve bu yazımızın konusu olan SQL Server 2012 Performance Dashboard Reports ise yine yapılabilecek küçük bir değişiklikle SQL 2014 ile de kullanılabiliyor.

Kurulum için http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29063 adresinden indirebileceğiniz 2MB lık setup dosyasını kullanacağız. Standart kurulumu tamamladığınız da (server a kurmak zorunda değilsiniz local pc nizde kurmanız yeterli) hedef olarak belirtilen klasöre bazı RDL dosyaları kopyaladığını ve setup.sql adında bir script file olduğunu göreceksiniz. Setup script ini incelerseniz az önce bahsettiğim gibi DMV’lerden faydalandığını görebilirsiniz.

Setup script ini kullanmak istediğimiz SQL Instance’ında çalıştırıyoruz. (Resim-1)


Resim-1

Script raporlarda kullanacağı prosedür, fonksiyon gibi bileşenleri oluşturdu.

Şimdi raporlarımızı almak için RDL dosyamızı Managemet Studio ara yüzünde açacağız. Bunun için Instance üzerinde sağ tıklayıp ReportsàCustom Reports kısmına geliyoruz. (Resim-2)


Resim-2

Açılan pencereden RDL dosyalarımızın olduğu klasöre geliyoruz. Buradan ana rapor dosyası olan performance_dashboard_main.rdl’i seçiyoruz. (Resim-3)


Resim-3

Management Studio güvenmediğimiz kaynaklardan gelen ögeler konusunda bizi uyarıyor. Microsoft’a güvenip Run diyoruz. (Resim-4)

Resim-4

Ve raporumuz ekranda ;


Resim-5

Buradan Current Activity ya da Historical Information kısmında gelen sorgularla ya da Wait oluşturan durumlarla ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Mavi Renkle görülen linklerin her biri ayrı bir RDL dosyası aracılığıyla sistemle ilgili detaylı bilgilere ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Databases Overview

Database’lerin durumları ve boyutları hakkında genel bilgi verir.


Resim-6

User Sessions Overview

Aktif sessionların bağlantı ile ilgili bilgilerini buradan görebilir ve session ID bilgisi üzerinden ilgili sorguları inceleyebiliriz.


Resim-7

Historical Waits

Bekleme tiplerine göre sistemde yaşanan beklemeleri görebileceğimiz rapordur.


Resim-8

Expensive Queries

Maliyetli sorguları tespit etmek için (CPU, Disk IO) bu kısmı inceleyebiliriz.


Resim-9

Sorgu Detayları

Sorgularla ilgili Maliyet, öngörülen satır sayısı vb. detaylı bilgilere ve işlem adımlarına buradan erişebiliriz.


Resim-10

Bu yazımızda SQL Server Performance Dashboard Reports u inceledik.

Not: Mshowto.org yönetimindeki arkadaşlarımız Seçkin Yayınlarından çıkan SQL Server 2014 Veritabanı ve Programlama kitabını hediye olarak göndermişler. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum.

Bu yazı ile ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine yazılım ile başlamış olup, zaman içerisinde .Net ve Dynamics Axapta üzerinde geliştirmeler yapmıştır. Son yıllarda yoğun olarak, veritabanı teknolojileri, iş zekası ve raporlama sistemleri ile ilgilenmektedir. Eroğlu Holding'de Bilgi Teknolojileri Proje Lideri olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap