İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL Server
 3. Windows Azure Nedir? Ne İşe Yarar?

Windows Azure Nedir? Ne İşe Yarar?


Son aylarda bazı kavramlarla daha çok karşılaşır olduk: Windows Azure, Windows Azure Platform, Windows Azure Platform Appliance, SQL Azure vb. Peki nedir bunlar? Ne için kullanılırlar? Bu yazıda yalın bir dille bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Windows Azure Nedir?

Windows Azure; Windows Server işletim sisteminin özelleşmiş bir sürümüdür. Bu özelleşme bulut hizmetlerini sağlamaya yöneliktir. “Bulut hizmetleri” ifadesi çok geniş bir kapsamı işaret ediyor. Windows Azure ile ilgili olan kısmı yazılım geliştiricilere yönelik olan kısmıdır.

Yazılım geliştiricelere yönelik derken kastettiğim şu; SQL ServerVisual Studio gibi veritabanı ve geliştirme  araçlarının genel ağ (internet) üzerinden kullanıldığını düşünün. İşte Windows Azure’un bize sağladığı hizmet budur.

Windows Azure Platform Nedir?

Windows Azure bir işletim sistemidir dedik. Windows Azure üzerinde veritabanı ve uygulama geliştirme araçlarının çalıştığını söyledik. İşte bu işletim sistemi ve üzerinde çalışan uygulamalarla birlikte tüm bu bulut hizmetleri altyapısının toplamına Windows Azure Platform denir.

Yani müşteriler Windows Azure Platformu için lisans alır, ücret öder, üyelik sahibi olurlar. Windows Azure Platformunu kullanarak uygulama geliştirirler. Bu platform içinde ise Windows Azure, SQL Server, Visual Studio çalışır. Tabii ki bu araçların genel ağ üzerinden bulut hizmeti olarak sunulması için depolama, bant genişliği, sanallaştırma, enerji gibi pek çok ihtiyaç olacaktır. Ancak bu ihtiyaçlarla siz uğraşmazsınız, Microsoft uğraşır. Platform fiziksel olarak tamamen Microsoft’un veri merkezindedir. Windows Azure’ın güzel yanı da budur. Siz uygulamanıza odaklanırsınız, altyapıya değil.

Windows Azure Platform şu anda 41 ülkede hizmet veriyor ve içlerinde Türkiye maalesef yok!

Bulut demişken; sektörde bulut hizmetlerini sınıflandırmak için pek çok kavram var. SaaS, PaaS, IaaS, PlaaS, DaaS vb. Windows Azure Platform bunlardan hangisidir? Windows Azure Platform bir PaaS (Platform as a Service) örneğidir. Uygulama geliştirme platformlarının servis olarak sunulmasıdır.

Buraya kadar anlatılanları daha fazla pekiştirmek isterseniz aşağıdaki videolara göz atmanızı öneririm. Eğer göz atmaya vaktiniz olmazsa üzülmeyin. Yukarıdaki yazıları okumanız konuyu anlamak için yeterlidir.

Windows Azure Platform’un yaptığı işlet anlatılırken bazen Windows Azure denebiliyor. Bu sizi yanıltmasın. Kastedilen Platformdur.

Windows Azure Platform Appliance Nedir?

Windows Azure Platformunu X firmasının veri merkezine kurmak için alınan hizmetin adı Windows Azure Platform Appliance‘dır.

Dikkat edin, artık fiziksel olarak her şey Microsoft’da değil X firmasındadır. X firması için Windows Azure Platform artık bir IaaS (Infrastructure as a Service) hizmetidir. X firmasının müşterileri içinse PaaS hizmetidir.  Yani X firması IaaS olarak alır, PaaS olarak müşterisine satar. X firmasına örnek olarak Fujitsu’yu verebiliriz.

SQL Azure Nedir?

SQL Server veritabanının bir bulut hizmeti olarak genel ağ (internet) üzerinden sunulmasıdır. Windows Azure Platformun bir parçasıdır.

Windows Azure Platform ?

Firmaların Windows Azure Platformu üzerinde geliştirdikleri uygulamaları sattıkları siteye verilen isimdir. Adı üstünde; Satış Alanı (Market Place). Adresi: datamarket.azure.com

Lisanslama ve Ücretlendirme Nasıl?

Her Microsoft ürününde olduğu gibi Windows Azure Platformunun lisanslaması ve ücretlendirmesi ayrı biruzmanlık konusu. Depolama alanı, kullanım miktarı,  işlem () sayısı gibi pek çok parametreye bağlıdır. Burada yalnızca şunu söyleyeyim; mevcut Microsoft lisanslarınız veya SPLA (Services Provider License Agreement) burada kullanılamaz. Ayrı bir lisanslama gereklidir.

Ücret hesaplama aracına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.microsoft.com/windowsazure/pricing-calculator/?campaign=vw-calc

Sonuç

Ülkemizde hizmete girmesiyle birlikte Windows Azure Platform’un ismini daha fazla duyacağız. Kurumların altyapı maliyetlerini düşürdüğü ve yazılım geliştiricilerine ihtiyacı olan hizmetleri birarada sunduğu için tercih sebebi olacaktır. Bulut hizmetlerinin popüler olduğu bir ortamda Windows Azure Platformun gittikçe daha fazla önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Ofice365 üzerinden sunulan bazı servislerin Windows Azure Platform ile entegre edilmesi konusunda çalışmalar devam etmekdedir.

Windows Azure Platform hakkında Türkçe kaynak çok az. Yazımın bu eksikliği bir nebze olsun gidereceğini umuyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows Azure Platform Resmi ağ sayfası

Sık Sorulan Sorular

Youtube sayfası

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılında Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden birincilikle mezun oldu. Türkiye'nin en büyük kurumlarından birisinde Mesajlaşma Sistemleri üzerine çalıştı ve halen aynı kurumda Veri Merkezi Planlama ve Mimari Yönetimi konusunda görevini sürdürmektedir. Exchange Server 2010 ve Windows Server 2008 R2 SP1 kitaplarının yazarıdır. Bu ürünler hakkında MCITP sertifikasına sahiptir. Sistem ile ilgili çalışmalarının yanı sıra 60'dan fazla web sitesinin tasarımını yapmıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. nedimsahin_avatar

  Yazı için teşekkürler gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş gayet iyi anladım. Şuan dreamspark’tan tamda Sql server ve Visual Studio yu indiriyordum. Bunlardan kurtulmak gerçekten hoş olur. 🙂

 2. nedimsahin_avatar

  Kendi adıma çok teşekkür ederim çok faydalı oldu elinize sağlık

Yapılan Yorumlar
 1. emre_avatar

  Eline sağlık Nedim. Karışık bir konunun güzel bir anlatımı olmuş.

 2. nedimsahin_avatar

  Çok başarılı bir yazı, teşekkür ederiz.

 3. nedimsahin_avatar

  Genel anlamda bakildiginda, yazilim gelistirici firmalarda Almanya’da yasadigim icin buradaki lisans fiyatlari baz alaraktan konusuyorum. Ornegin 750 saatlik kullanim icin 51,0554€ gibi bir rakamdan bahsediyor burada uretilen yazilimlarin pazarda geri donusumu ne olur ne gibi artilari olur bilinmez ama dudak ucuklatici fiyatlar ile cok fazla musterisi olacagini zannetmiyorum. Bulut sisteminin genislemesiyle fiyatlar elbetteki biraz yukselecektir ama klasik Microsoft fiyatlari bir Win7 lisansini 200-300 € satan bir firma icin 51,0554 € fazla bir miktar olmasa gerek. Yazi icin ise ayrica tesekkurler sade ve olaya odakli bir yazi olmus takipteyiz.

 4. emre_avatar

  sanırım fiyatlar yavaş yavaş olması gereken yerlere gelecek ama şu anda halen bazı konular toz duman.

 5. nedimsahin_avatar

  Yazı için teşekkürler gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş gayet iyi anladım. Şuan dreamspark’tan tamda Sql server ve Visual Studio yu indiriyordum. Bunlardan kurtulmak gerçekten hoş olur. 🙂

 6. nedimsahin_avatar

  Kendi adıma çok teşekkür ederim çok faydalı oldu elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir