1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Power Map ile Custom Map Nasıl Yapılır?

Power Map ile Custom Map Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

SQL 2012’nin çıkışıyla birlikte iş zekası tarafında Self-Service Business Intelligence vurgusu ön plandaydı. Bunu takip eden zamanda Power BI eklentileri hayatımıza girdi ve son kullanıcıların iş zekası alt ve üst yapılarını kurgulayan geliştiricileri bekleme zorunluluğu ortadan tamamen kalkmış oldu. Araç setinin özellikleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Son yapılan güncellemelerden biride Power Map üzerinde Custom Map oluşturabiliyor olmak. Bu yeni özellikle birlikte 3 boyutlu analizlerde dünya haritası yerine kendi seçtiğiniz bir resim dosyasını harita olarak kullanabiliyor olmanız.

Nasıl Çalışır?

Bildiğiniz gibi Power Map ve diğer bilinen geospatial haritalama araçları latitude, longitude ya da Country, Region gibi standart lokasyon koordinatlarını kullanır.

Power Map içerisindeki Custom Map ise iki boyutlu X ve Y koordinat sistemini kullanır. Harita üzerinde gösterilmek istenilen veri, resimdeki ilgili “noktalarla” ilişkilendirilerek harita üzerinde farklı görseller oluşturulabilir.

Mesela bir alış veriş merkezine gelen ziyaretçilerin ziyaretleri boyunca gezdikleri dükkanların verisine sahipsiniz. Alış veriş merkezinizin krokisini harita olarak kullanarak en çok ziyaret edilen vitrinleri/dükkanları görsel bir şekilde raporlayabilirsiniz. Bunun için resim üzerindeki her bir reyona karşılık gelen yaklaşık X ve Y koordinatlarını veri içerisine eklemeniz gerekecek. Resim üzerindeki koordinat noktalarını gösteren editörler kullanabilirsiniz. Ben aşağıdaki örneği Paint kullanarak oluşturdum 🙂

Nasıl Yapılır?

Özgün bir örnek oluşturmak adına internet üzerinden yaptığım kısa bir araştırma ile İstanbul’ daki raylı hatların yıllık olarak taşıdığı yolcu sayılarına ulaştım. Bu sayıları random olarak değiştirdim ve kabaca M2 hattındaki duraklara uyarladım.


Resim-1

Bir sonraki adımda Custom Map olarak kullanacağım resimdeki X ve Y koordinatlarını alacağım. Power BI Custom Map‘ in bir diğer özelliğide pixelleri koordinat sisteminde kullanabiliyor olması. Bu özelliği kullanarak metro duraklarının pixel değerlerini koordinat sisteminde kullanabilir olmamız.


Resim-2

Yukarıdaki excelde gördüğünüz formata Power BI‘ daki Power Query eklentisini kullanarak Tarih (Value.FromText fonksiyonunu kullanarak) kolonu ekliyoruz. Sonrasında tabloyu pivot yaparak aşağıdaki görüntüyü elde ediyoruz.


Resim-3

Bir sonraki adımda Power Map eklentisini çalıştırıyoruz ve New Scene altından New Custom Map seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza Custom Map Options penceresi çıkıyor. Custom Map’ i isimlendirdikten sonra, harita olarak kullanacağımız resmi ekliyoruz. Veri içerisine koyduğumuz X ve Y koordinat kolonlarının temelinde pixel bilgileri olduğu için Pixel Space seçeneğini seçiyoruz ve Done diyerek kapatıyoruz.


Resim-4

Karşımıza harita üzerindeki coğrafi alanları (bu örnek için X ve Y koordinatlarıdır) seçeceğimiz panel çıkıyor. Aşağıdaki gibi uygun olan seçenekleri seçerek Next diyoruz.


Resim-5

Sonraki adımda yolcu bilgilerini de ekleyerek istediğim raporları Power Map üzerinde dünya haritasında çalışır gibi oluşturuyorum. Benim oluşturduğum sahnelere ait videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Özgür Erecekler, Bilgisayar Mühendisliği mezunu olup kariyerini veri üzerine çalışmalara adamıştır. Şu anda Bilge Adam Veri Yönetimi ve İş Zekası departmanında Kıdemli Danışman olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap