İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server ve Red-Gate SQL Developer Tool Nedir?

SQL Server ve Red-Gate SQL Developer Tool Nedir?


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımda sizlere aktif olarak kullandığım REDGATE SQL Developer Toolbelt tool çözümlerinden bahsedeceğim.

SQL Compare ; 

Her türlü MSSQLServer Veritabanı objesinin kendisini veya sadece üzerinde yapılan değişikliği Instance bazında bir Veritabanından diğerine saniyeler bazında hızlı bir şekilde taşıma özelliği, özellikle geliştirme-test-eğitim-uygulama gibi çoklu Veritabanları ortamlarında çok işimize yaramaktadır.

Detay için ; 

SQL Data Compare ;

MSSQLServer tablo verilerini ve değişikliklerini bir Veritabanından diğerine saniyeler bazında hızlı bir şekilde taşıma özelliği mevcut.

Detay için ;

SQL Dependency Tracker ; 

MSSQLServer içerisindeki tüm objelerin birbirleri ile olan ilişkilerini diyagram olarak hızlı bir şekilde çıkarmaktadır.

Detay için ;

SQL Source Control ;

MSSQLServer içerisindeki tüm objelerin orjinal ve değişen Scriptlerini SVN ve TFS gibi Source Control yazılımları içerisinde tarihe göre versiyonlayarak tutabilmemizi ve istenildiğinde herhangi bir tarihe geri dönmemizi sağlamaktadır.

Detay için ;

SQL Prompt ;

MSSQL Server içerisinde Auto-complete, Find invalid object, Find unused variables, Snippet, format SQL Script gibi birçok özelliği SSMS içerisinde kolaylıkla kullanabilmekteyiz.

Detay için ; 

SQL Data Generator ;

MSSQL Server içerisinde istenilen tabloda istenilen Data Type’lara sahip veri generate etmek için kullanılır. Oluşturduğunuz Data Schema’ya uygun içerik girişi sağlar.

Detay için ;

SQL Multi Script ;

Birden fazla MSSQLServer için çoklu Instance bazında birden fazla Veritabanında aynı anda Script çalıştırma özelliği

Detay için ;

 SQL Search ;

MSSQLServer içerisinde yerini bilmediğiniz herhangi bir objeyi, ismine göre (olası kolon ismi gibi) hızlı bir şekilde bulabiliyor ve ilişkilerini hızlı bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Detay için ;

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Elinize saglik, tesekkurler.