1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Symantec NetBackup ile Microsoft SQL Server Yedeği (Backup) Nasıl Alınır? Yedekten Geri Yükleme (Restore) Nasıl Yapılır? – Bölüm 1

Symantec NetBackup ile Microsoft SQL Server Yedeği (Backup) Nasıl Alınır? Yedekten Geri Yükleme (Restore) Nasıl Yapılır? – Bölüm 1


Ruijie Teknoloji Günü

Bu makalemizde ile  Microsoft SQL Server Yedekleme ve Geri Yükleme işlemi nasıl konusuna değineceğiz. Ortamımızda Windows 2008 R2 ile 7.5 bulunmaktadır.

Önemli Not: MS SQL Server yüklü olduğu istemci makinede Veritas NetBackup istemci yüklü olmalıdır.

Makale içerisinde aşağıdaki konular uygulamalı olarak anlatılacaktır.

  • Veritas NetBackup MS SQL Server yedekleme için komut / Toplu dosyası oluşturmak
  • Yedekleme geri yüklemek için geri yükleme komut dosyasını çalıştırmak

Backup scriptini oluşturacak account’da DBCREATOR, DBBACKUP OPERATOR, SYSADMIN and DBOWNER yetkileri bulunmalıdır.

İlk olarak; Start -> All programs -> Symantec NetBackup -> NetBackup Agents -> NetBackup MS SQL Client yolunu izleyerek programı çalıştırın.


Resim-1

MS SQL Client yazılımını çalıştırdıktan sonra File menüsünden Backup SQL Server Objects kısmını seçerek devam ediyoruz.


Resim-2

Backup alacağımız database Backup tipini belirleyerek Backup script kısmından kaydet’i (save) işaretleyerek Backup’a tıklıyoruz.


Resim-3

İstemci tarafında kaydetmek istediğiniz  Toplu komut dosyasının  adını ve yolunu belirterek devam ediyoruz.


Resim-4

Aşağıdaki pencerede ayarlamış olduğumuz konfigürasyonu notepad’te düzenlemek istiyor musunuz uyarısı geliyor evet diyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Hazırlanmış olan script’in içeriğini görmekteyiz.


Resim-6

İçerikten sonra artık hazırlamış olduğumuz Backup scriptini tetikleyip Backup işlemini başlatabiliriz. Oluşturduğumuz script dosyasını seçerek start diyerek başlatıyoruz.


Resim-7

İşlemin başladığını görmekteyiz.


Resim-8

NetBackup MSSQL Client istemci yazılımını çalıştırarak file view status kısmından Backup işleminin devam ettiğini görmekteyiz.


Resim-9

NetBackup adminstrator console üzerinde activity monitör kısmından almış olduğumuz Backup’ın başarılı olduğunu görmekteyiz.


Resim-10

Önemli not bu makalede SQL sunucumuz için yazılı bir Policy bulunmaktaydı. Buradaki Policyde belirtilen attributes, schedules Backup yöntemleri kullanılmıştır.


Resim-11

Bir sonraki makalemizde Policy nasıl oluşturulur ve SQL Backuplarının restore işlemi nasıl gerçekleştirilir konularına değineceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap