İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. VDH Dosyalarını Taşıdıktan Sonra “Unnamed VM” Probleminin Giderilmesi

VDH Dosyalarını Taşıdıktan Sonra “Unnamed VM” Probleminin Giderilmesi


’de çalışan sunucuların, dosyalarının taşınması işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu dosyaların konfigürasyonlarının tutulduğu XML dosyasının güvenlik ayarlarıdır. VDH dosyalarınızın ya da disk değiştirmesi sonrasında sunucularınızı tekrar açtığınızda

“An error occured while attempting to start the selected (s)” hatası vermektedir.

Bu hatanın sebebi Windows üzerinde taşıdığınız ya da kopyaladığınız dosyaların standart olarak alacağı güvenlik yetkileri hedefteki yetkilerdir. Dolayısıyla mevcut VHD dosyalarınızı başka bir depolama alanına taşıdığınızda güvenlik ayarları değişecektir. Aşağıda hatanın resmi bulunmaktadır.


Resim-1

Bu hatayı giderip sanal sunucularınızı yeniden başlatabilmeniz için sanal sunucunuzuna ait SID numarasındaki yetki ile VHD dosyanızdaki aynı yetkileri vermeni gerekmektedir.

Bu işlem için Command Prompt u yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

“VDHlokasyonu\vhdismi.vhd” /grant “NT VIRTUAL MACHINE\VM SID”:F

Örnek olarak VHD miz D sürücüsünde olsun ve adı da nod32_c.vhd olsun. SID ise 1181AFE5-8B6F-42E7-B6BC-8CD03BC7B6DB olsun. Böylece komutumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

icacls “d:\virtual_machines_images\nod32\nod32_c.vhd” /grant “NT VIRTUAL MACHINE\1181AFE5-8B6F-42E7-B6BC-8CD03BC7B6DB”:F

Komutunuz başarılı bir şekilde çalıştıktan sonra aşağıdaki gibi başarılı yanıtını alacaksınız.


Resim-2

Komutu başarılı bir şekilde çalıştırdıktan sonra sanal makinenizi açabilirsiniz.


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://support.microsoft.com/kb/2249906

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap