0

Bildiğiniz gibi biz sistem mühendislerinin çoğu testlerini (ki artık production ortamlar dahi sanallaştırılmaktadır ) sanallaştırma uygulamalarından yararlanarak yaparlar. Bu uygulamaların kullanılabilirliğini bir hayli artıran Virtual PC additions’lar ise işlemleri çok fazlaca kolaylaştırmaktadır. Örneğin ; host işletim sistemi  ile guest işletim sistemi arasında hiçbir tık yapmadan sadece mouse ‘u hangi işletim sistemi kullanılacaksa onun üzerine sürükleyerek geçisi sağlayabilirsiniz.

Virtual Machine Additions’ları eklemek guest işletim sistemine aşağıdaki yararları sağlar :

 • Geliştirilmiş mouse cursor izleme ve kontrolü
 • Guest işletim sisteminin performansını artırma
 • En iyi şekilde kullanılmış Video Sürücüleri
 • Fiziksel bilgisayar ile saat tarih senkranizasyonu.

Virtual PC additions uygulamalarının kurulumu Windows Server 2008 Core üzerine, GUI (Grafik Kullanıcı Arabirimi ) içermediğinden normal kurulmuş bir işletim sistemi gibi yapılamaz. Bu makalemde size Virtual PC 2007 üzerine kurulmuş bir Server 2008 Core üzerine Virtual PC additions’ları nasıl kuracağınızı anlatacağım.

Öncelikle bu kurulumu yapabilmeniz için ses kartı seçeneğini virtual pc nizin ayarlarından devre dışı bırakmalısınız.Eğer bu işlem yapılmaz ise kurulum hata verir ya da rollback başlayarak tüm işlemi geri alır.

Şimdi bu kurulum adımlarına geçelim. Önce işlem yapacağımız sanal bilgisayarı seçip Settings’i tıklayalım.

VM
Resim-1

Açılan Settings penceresinden Sound  seçeneğini seçelim. Sağ tarafta bulunan alandaki Enable sound card seçeneğinin işaretini kaldıralım ve OK tuşunu tıklayalım.


Resim-2

Ses kartı seçeneği virtual PC den devre dışı bırakılırsa kurulum aşağıda bulunan işlemler yardımı ile yapılabilir. Açık olan sanal bilgisayarınızın CD menüsünden Capture ISO Image… seçeneğini tıklayın.


Resim-3

Karşınıza açılan Select CD Image to Capture alanından C:\Program Files\Microsoft Virtual PC\Virtual Machine Additions alanına gelelim. Bu lokasyona ulaştığınızda VMAdditions isimli bir iso dosyası göreceksiniz. Bu dosyayı seçip Open seçeneğini tıklayın.


Resim-4

Artık bu iso dosyası iso imajı olarak eklendi. Şimdi bu imaja komut satırından erişmemiz gerekiyor. Bu işlem için ; D:\ sürücüsüne yani sanal dvd / cd sürücümüze d:\ yazıp enter tuşuna tıklayarak ulaşalım.Bu alan içerisinde Windows isimli bir klasör göreceksiniz. Virtule Machine Additions dosyaları bu klasör içerisinde bulunduğu için bu dosyaya erişmek için cd windows yazıp enter tuşuna tıklayınız. Artık sıra setup dosyasını çalıştırmaya geldi. Burada bulunan setup dosyasını çalıştırmak için setup yazıp enter’a basın.


Resim-5

Karşınıza kurulum ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonra aynen GUI çalışan bir sistemde olduğu gibi kurulum adımlarını tamamlıyoruz.


Resim-6

Bu aşamadan sonra restart edince artık sanal bilgisayarın ses eklentisi hariç diğer eklentilerini kullanabiliyor olacaksınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir