1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. GPO ile Mp3 ve Mp4 Dosyalarının Mail Yoluyla Gönderilmesi Nasıl Engellenir?

GPO ile Mp3 ve Mp4 Dosyalarının Mail Yoluyla Gönderilmesi Nasıl Engellenir?


SAFİR

Active Directory yapısında bulunan Exchange Server’ların üzerinden mp3, mp4 vb… dosyalarının mail ile gönderilmesini engellemek için birçok yöntem kullanılabilirsiniz. Bunlardan en ucuzu (bedava) J ve en kolayını aşağıda anlatmaya çalıştım.


Resim-1

Adımlar;

Administrative Template files (ADM, ADMX/ADML) and Office Customization Tool download edilir; http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=18968

Domain Controller üzerinde C:\Windows\SYSVOL\sysvol\ozkanozdemir.grp\Policies dizini altına PolicyDefinitions isminde bir klasör açılır ve indirilen dosyanın içerisindeki ADMX klasörünün altındaki tüm dosyalar PolicyDefinitions klasörü içerisine kopyalanır.


Resim-2

Group Policy Management konsolu açılır ve yeni bir GPO yaratılır. (var olan GPO’inizde kullanabilirsiniz)


Resim-3

Mp3-mp4 block isimli oluşturulan GPO’de önce aşağıdaki gibi bir değişiklik yapılır.

Setting    à State Outlook à Security Policy à Outlook Security Mode à Enabled à Use Outlook Security Group Policy


Resim-4

Diğer GPO değişikliği de aşağıdaki gibidir.


Resim-5


Resim-6

Ayarlarımızı tamamladıktan sonra client tarafında kontrollerinizi yapabilirsiniz.


Resim-7


Resim-8


Resim-9

Gördüğünüz gibi mp3 Ek’i olan bir mail’i gönderemiyoruz. Peki dosya uzantısı değiştirilirse mail gider mi?

Bunun içinde ufak bir ayarımız var J Aynı GPO’i kullanarak aşağıdaki ayarları yaparsanız artık dosya uzantılarının da değiştirilmesi engellemiş olursunuz.


Resim-10


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1983 yılında Bursa’da doğdum. Profesyonel olarak 2005 Yılından beri Bilişim sektörünü içerisinde birçok farklı görev de yer aldım. 20.09.14 tarihi ihtibariyle BTE BİLGİSAYAR içinde Sistem Destek Yöneticisi olarak görev almaktayım. Sahip olduğum sertifikalar; VCP | MCP | MCDST | MCSE (w2k,w2k3), + Security | MCITP: Windows Server 2008 Enterprise Administrator | MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 | MCSA: Microsoft Certified Solutions Associate: Windows Server 2012 | Watchguard | MFA Technical

Yorum Yap