2

Sistem yöneticilerinin vazgeçilmezi olan DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) bilindiği gibi network kaynaklarının (pc, switch, …vb gibi) TCP/IP bilgilerini otomatik olarak yapılandırılmasını sağlayan bir protokoldür. Windows Server 2008 de DHCP, W2K3 ‘deki DHCP’ye benzer özellikler taşır ancak kurulum açısından biraz daha değişik olmasına rağmen kesinlikle karmaşık bir yapısı bulunmamaktadır. Bununla beraber W2008’de DHCP ile artık IPv6 tabanlı desteği sayesinde IPv6’ya geçişi kolaylaştırmakla beraber, kablolu ya da kablosuz network’ler için ayrı ayrı scope’lar oluşturabilme özelliği ile oldukça etkileyici bir hale gelmiştir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Windows Server 2008’de DHCP kurulumunu problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1) Server Manager’ı açın. Roles bölümüne sağ tıklayın ve Add Roles seçeneğine basın. Çıkan pencerede DHCP Server kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın.

Server 2008
Resim-1

2) Network Connections Bindings penceresinde DHCP server’ınızı seçip Next tuşuna basın.


Resim-2

3) IPv4 Settings penceresinde DHCP Server ile dağıtılmasını istediğiniz IP Adreslerini Preferred DNS Server IPv4 Address ve Alternate DNS Server IPv4 Address kutucuklarına yazın ve Next tuşuna basın.


Resim-3

4) IPv4 WINS Settings penceresinde bir sisteminizde bir WINS Server var ise WINS is required for applications on this network kutucuğunu işaretliyerek ilgili WINS Server’ınızın IP’sini yazıp Next tuşuna basın.


Resim-4

5) DHCP Scopes penceresinde Add tuşuna basarak yeni bir Scope oluşturun.    Subnet Type bölümünde oluşturacağınız bu scope’u kablolu yada kablosuz network’ler için ayarlayabilirsiniz. W2008’in oldukça güzel bir özelliğidir.


Resim-5

6) DHCPv6 Stateless Mode penceresinde IPv6 için scope’unuzu yapılandırmak isterseniz Enable DHCPv6 Stateless Mode kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basın. DHCP Server Authorization bölümünde bu scope’u hangi kullanıcı hesabının yetkilendirmesini istediğinizi belirtin ve Next tuşuna basın.


Resim-6

7) Install kutucuğuna basın ve kurulumu başlatın. Artık DHCP Server’ınızı hem IPv4 hem de IPv6 için hazırlamış durumdasınız.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Server Core Installation Option of Windows Server 2008 Step-By-Step Guide

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. parent domain kısmına yazdığımız domaın ısmını sız mı belırlıyosubuz yoksa o domaının bıyerde var olması gerekıyomu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir