0

Bu son Exchange CCR makalesinde aktif ve pasif mailbox rollerinin kurulumunu gerçekleştirip, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz.

Aktif node üzerine Exchange Server 2007 kurulumu

Şimdiye kadar yaptığımız işlemlerle Cluster kurulumunu tamamladık. Şimdi sırada Exchange 2007 mailbox rolünün node’lara kurulumasına geldi. Aktif çalışan node üzerinde işlemlere başlayacağız. Hangi node’un aktif olarak çalıştığını ise şu şekilde anlayabilirsiniz: Cluster Administrator konsolunda Groups altında “Cluster Group”a tıkladığınızda Owner olarak hangi node görünüyorsa o node aktif node olarak çalışır.

CCR
Resim 1: Cluster Administrator üzerinde aktif node

1- Exchange 2007 kurulum dosyalarında setup.exe’yi çalıştıralım.

2- Önceki adımlarda .NET Framework 2.0 ve PowerShell kurulumlarını yapmıştık ve Server 2003 SP2’liydi. Dolayısı ile MMC 3.0’da kurulu durumda. Gelen ekrandaki “Install Microsoft Exchange”i tıklayarak kuruluma başlayalım.

CCR
Res
im 2: Exchange kurulum ekranı

3- Lisans anlaşması, Error Reporting  ekranlarından sonra hangi rollerin kurulacağını belirleyeceğimiz ekran gelecektir.

4- Active Clustered Mailbox Role’ü seçerek ilerleyelim.


Resim 3: Active Clustered Mailbox Role seçim ekranı

5- Cluster Settings kısmında Cluster Continuous Replication’ı seçili halde bırakalım ve Clustered Mailbox Server Name kısmına bir ad girelim. Burada gireceğiniz ad cluster’ın adından farklı olmalıdır ve ortamınızda kullanılmayan bir ad olmalıdır. Bu adı Outlook’da Exchange ayarlarınızı yaparken, bağlanacağı Exchange sunucu adı olarak girersiniz. IP adresi olarak da yine ortamınızda kullanılmayan unique bir IP adresi girmelisiniz.


Resim 4: Clustered Mailbox Server Name adı belirleme ekranı

6- Shirbaz sistemin Exchange kurulumuna hazır olup olmadığını denetler ve bu denetlemelerden geçerse role kurulumu yapılır. Install ile kurulumu başlatın.  Kurulum tamamlandığında finish ile bitirelim.

Bu aşamaların sonunda aktif node üzerine Exchange Server 2007 mailbox cluster kurulumunu tamamlamış olduk. Exchange servislerinin başlamış durumda olduğunu kontrol edin. Herhangi bir sorun yoksa diğer node’daki kuruluma geçebiliriz.

Pasif Node üzerine Exchange 2007 kurulumu

1- Aktif node üzerine yaptığımız kurulumdaki ilk üç adım burada da geçerli. Ancak dördüncü adımda karşımıza çıkan  “Server Role Selection” penceresinde “Passive Clustered Mailbox Role”ü seçerek ilerliyoruz.


Resim 5: Passive Clustered Mailbox Role seçimi

2- Kontroller tamamlandıktan ve başarıyla readiness check’den geçtikten sonra Exchange kurulumunu tamamlayalım.

Cluster artık kullanıma hazırdır.

Şimdi Exchange 2007 clustered mailbox server beklediğimiz gibi çalışıyor mu birkaç kontrol yapalım. Öncelikle Cluster Administrator konsolunu açarak Exchange resource’larının oluşup oluşmadığına bakalım.


Resim 6: Exchange resources

Hangi exchange mailbox node’unun online ve aktif durumda olduğunu görmek için Get-ClusteredMailboxServerStatus komutunu kullanabilirsiniz.


Resim 7: Get-ClusteredMailboxServerStatus komut dizini

Resim 7’de de gördüğünüz gibi NOD1 aktif ve online durumda görünüyor. Aktif node’u değiştirip NOD2’ye taşımak için Move-ClusteredMailboxServer komutunu kullanıyoruz.

Move-ClusteredMailboxServer -Identity:EXCHANGE -TargetMachine:NOD2 -MoveComment:”Test”


Resim 29: Aktif Mailbox’ı diğer node’a taşıma işlemi

Sonuç olarak, Exchange 2007 Mailbox Server rolünü CCR yapısında kurmanın şirketinize çok fazla getirisi olduğunu gördük. Bunlardan en önemlisi CCR ile artık sadece Exchange sistemi değil database’de yedekli olarak çalışacak, bu da bize daha güvenle çalışma imkanı sunacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Exchange 2007 High Availability

Local Continuous Replication

Cluster Continuous Replication

Standby Continuous Replication

Single Copy Clusters

Upgrading Clustered Mailbox Servers to Exchange 2007 SP1

Uninstalling Clustered Mailbox Servers

Troubleshooting High Availability Deployments

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir