0

Exchange Management Shell belki de Microsoft Exchange Server 2007’nin en çok tartışılan bileşeni. Öncelikle scripting bilgisi az olan arkadaşlarım konuyu biraz zor bulabilirler ancak işin içine girdikçe ne kadar kolay ve kullanışlı olduğunu görecekler. Bugüne kadar yaptığım testler ve proje deneyimlerimi göz önüne alırsam; bence biz messaging admin leri için bulunmaz bir nimet.

Exchange Management Shell belki de Microsoft Exchange Server 2007’nin en çok tartışılan bileşeni. Öncelikle scripting bilgisi az olan arkadaşlarım konuyu biraz zor bulabilirler ancak işin içine girdikçe ne kadar kolay ve kullanışlı olduğunu görecekler. Bugüne kadar yaptığım testler ve proje deneyimlerimi göz önüne alırsam; bence biz messaging admin leri için bulunmaz bir nimet. Övgülerimin yanında türkçe klavye ile ilgili ciddi sorunlarının olduğunu da belirtmek isterim ancak ingilizce klavye kullanırsanız işinizi çok kolaylaştıran muhteşem bir tool. Türkçe klavye ile ilgili de Microsoft’a geri bildirimler de bulunduk ve bu konudaki gelişmeleri takip ediyoruz. Bu makalemde exchange management shell ile tek bir komutla saniyeler içinde 250 kullanıcının Active Directroy hesabını oluşturacağız ve bu kullanıcıların posta kutularını açacağız.

Öncelikle aşağıdaki kodu kopyalayıp notepad’e yapıştıralım ve notepad ile faklı kaydederek uzantısını ps1 olarak değiştirelim. Ör: create_user_mailbox.ps1 olarak değiştirebiliriz.

## Import data from csv and store it in variable ‘data’

$data = import-csv $args[0]

## Function to convert password into a secure string

function New-SecureString([string] $plainText)

{

$secureString = new-object System.Security.SecureString

foreach($char in $plainText.ToCharArray())

{

$secureString.AppendChar($char)

}

$secureString

}

foreach ($i in $data)

{

$ss = new-securestring $i.password

$upn = $i.alias + “@” + $i.fqdn

new-mailbox -Password $ss -Database $i.database -UserPrincipalName $upn -Name $i.name -firstname $i.firstname -lastname $i.lastname -OrganizationalUnit $i.ou

}

Kod içerisine departman adı, şirket adı gibi yeni özelliklerde ekleyebilirsiniz. Tabii bu özelliklerin karşılığı buraya tıklayarak indirebileceğiniz örnek csv dosyasında da bulunmaktadır.

Örnek csv dosyasını şirketinizin kullanıcı bilgileri ile değiştirdikten sonra csv olarak kaydedip, kod ile birlikte exchange 2007 server ınıza kopyalayın. Bu arada kopyaladığınız csv dosyasında server ın input locale ayarlarından dolayı virgüller noktalı virgüle dönüşmüş olabilir. Bu durumda notepad de replace all yaparak tüm noktalı virgülleri tekrar virgüle çevirmelisiniz.

Daha sonra Exchange Management Shell açarak, kod ve csv nin bulunduğu dizine ilerleyin.


Şekil-1

Şekil 2 deki gibi komutu yazın ve csv dosyasını belirtin.


Şekil-2

Enter’a bastığınızda tüm kullanıcı hesaplarınız ve bu hesaplara ait posta kutuları saniyeler içinde açılacaktır.


Şekil-3

Exchange Management Console > Recipient Configuration > Mailbox ‘ ı açıp yeni kullanıcılarınızın posta kutularını görebilirsiniz.


Şekil-4

İşte Exchange Management Shell hayatımızı bu kadar kolaylaştıran mükemmel bir tool. Kullandıkça seveceğinize inanıyorum. Kod ek özellikler katılarak geliştirilebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir