0

MVPExchange Server High Availability’sini düşündüğümüzde elimizde o kadar fazla seçenek olduğunu görüyoruz ki, hangisini nasıl kullanabileceğimiz konusunu karıştırmamak elde değil. Örneğin, SP1 öncesindeki seçenekler olan Local Continuous Replication (LCR), Single Copy Clusters (SCC) ve Cluster Continuous Replication (CCR) SP1 sonrasında yeni gelen teknoloji Standby Continuous Replication ile neler yapabilirsiniz. Ya da hangi network yapısında hangisini kullanabilirsiniz. Peki, bu teknolojilerden bazılarını aynı anda kullanabiliyor muyuz? Exchange 2007 ile gelen bu seçeneklerin neler yapabildiklerine göz atmaya başlayalım.

1. Local Continuous Replication (LCR)

Orta ve küçük ölçekli firmalarda kullanılabilecek, varolan bir tane Exchange sunucunuz üzerinde ki Database’i, tanımladığınız ikinci disk alanına (USB, SCSI, SAN…) Log Shipping ile aktarma yöntemidir.

Gereksinimler:

 • x64 bit donanım,
 • Minimum Server 2003 Standart Edition,
 • Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Standart Edition,
 • Minimum 1 tane RAID kartı ve planladığınız RAID yapısını destekleyecek sayıda SCSI disk, örneğin RAID 5 için 3 tane SCSI disk ihtiyacınız olacak.

Genel olarak önerilen durumda 2 tane RAID Controller üzerinden farklı RAID yapılarını yöneterek LCR yapılandırılması söz konusu fakat toplam maliyeti düşürmek için sadece 1 tane RAID Controller üzerinden tüm diskleri yöneterek LCR yapılandırabilirsiniz. Tabi bu noktada, RAID Controller’ın bozulması sonucunda Exchange mimarinizin tamamen çalışmaz hale geldiğini görebilmenizde olası. Exchange Management Shell (Restore-StorageGroupCopy komutu ile) ve Exchange Management Console kullanarak aktif Storage Group’u değiştirmek mümkün.

LCR’ın etkinleştirildiği her storage group’ta sadece bir tane database yaratılabildiğini söylemeyi unutmadan, küçük ve orta ölçekli her firmada kullanılabilecek (kesinlikle kullanılmasını öneririm) ekstra maliyet gerektirmeyen bir çözüm sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aktif çalışan database’inizde bir sıkıntı oluştuğunda, 10 saniyelik birkaç işlem sonrasında tüm yapıyı belirttiğiniz ikinci disk üzerindeki database’den çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

2. Single Copy Clusters (SCC)

Exchange 2000 ve Exchange 2003’te kullandığımız Cluster mantığı ile aynı şekilde çalışan fakat Exchange 2007’de çok daha kolaylaştırılmış kolay kurulum ve yönetim (örneğin Exchange Management Shell ile) avantajı sunan SCC’yi tüm Data’yı (Database, Logs…) tek merkezden (tüm yapı tek Site içerisinde) yönetmek düşüncesinin ağır bastığı kurumlarda tercih edebilirsiniz.

Gereksinimler:

 • x64 bit donanım,
 • Minimum Server 2003 Enterprise Edition,
 • Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Enterprise Edition,
 • SAN ya da benzeri ortak disk alanı

Ortak bir disk alanında barındırılan database, log dosyaları ve quorum bilgisi ile tek noktadaki data’nın birden fazla Node tarafından yönetilmesi şeklinde işleyen bu yöntemi özellikle tek merkeze konumlandırılmak istenilen Exchange Server projelerinde kullanabilirsiniz. Node’lar üzerinde tanımlayacağınız iki Ethernet kartından bir tanesini (Şekil üzerinde Private Network diye gösterilmiştir) sadece Node’ların birbirlerini dinlemesi için ayırmanız gerekir, bu şekilde doğabilecek broadcast’e bağlı performans sıkıntılarının önüne geçebilirsiniz.

Exchange 2007 SCC’de ki en güzel değişikliklerden bir tanesi size kurulum esnasında çok fazla iş bırakmaması, örneğin daha önceki sürümlerde MSDTC bileşenini yükleyip Cluster Administrator üzerinde manuel bir takım işlemler gerçekleştirmeniz gerekirken, Exchange Server 2007’de Cluster Administrator üzerinde manuel hiçbir işlem gerçekleştirmeden kuruluma devam edebilirsiniz.

Exchange Virtual Server (EVS) isminin de artık Clustered Mailbox Server (CMS) olarak değiştiğini hatırlatalım. Yani kuracağınız her Node’u aynı Clustered Mailbox Server’a üye yapıyorsunuz ve arayüzden baktığınızda karşınıza bilgisayar isimleri yerine CMS isimlerinin geldiğini göreceksiniz. Şekilde örnek bir senaryo söz konusu:

High Availability
Şekil-1

3. Cluster Continuous Replication (CCR)

Windows Clustering üzerinde Majority Node Set kullanılarak (SAN ya da benzeri bir merkezi depolama ünitesi kullanılmadan) Log Shipping yöntemiyle Exchange Server datasının her Node’da ayrı ayrı tutulması durumudur. Dağıtık yapılarda ya da farklı Site’larda mail sunucular tutulmak istenildiğinde CCR kullanımı tercih edilebilir.

Gereksinimler:

 • x64 bit donanım,
 • Minimum Server 2003 x64 Enterprise Edition,
 • Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Enterprise Edition,

Aktif Node üzerinde bulunan database’in bir kopyası asenkron olarak Pasif Node’a log Shipping yöntemi ile taşınır ve daha sonrasında replay edilir. Tabi ki data’nın asenkron taşınması akıllara şu soruyu getirecektir. Aktif Node bir şekilde fail olursa Pasif Node’un aktif olması süresince geçebilecek birkaç saniyelik süreçte (ortalama 7-8 sn.) gelebilecek mailler hangi database’e düşecektir. İşte bu durumda Hub Transport üzerinde konumlandırılması gereken Transport Dumpster özellğini kullanabilirsiniz. Ayrıca Majority Node Set (MNS)’nin düzgün şekilde failover yapabilmesi için gerekli olan File Share Witness’ın (FSW) da yine Hub Transport Server üzerinde konumlandırılması önerilendir fakat member bir server üzerinde de bu rolü tutabilirsiniz. İki ayrı Site’li bir yapıda örnek verecek olursak, FSW’ı üçüncü bir site ‘da tutabilme seçeneğinizde mevcut. FSW rolünü üstlenecek sunucuda KB921181 güncellemesini yüklemelisiniz. Şekilde örnek bir senaryo söz konusu:


Şekil-2

4. StandBy Continuous Replication (SCR)

StandBy Continuous Replication, Exchange Server 2007 SP1 ile High Availability’ye katılan özelliklerden bir tanesi. Varolan Exchange Mimarisinin (SCC, CCR ya da LCR) bir veya daha fazla coğrafik lokasyonda birer kopyasının tutulması durumudur. Burada akıllara gelebilecek soru CCR kullanarak da farklı bir lokasyonda Mailbox Data’sını tutamıyor muyum, farkı nedir olabilir. En büyük farkı  SCC, CCR ve LCR’de sadece bir tane lokasyon belirleyebilirken, SCR’de birden fazla lokasyonda aynı Mailbox Data’sının tutulabiliyor olmasıdır. Sadece komut satırından yönetimini gerçekleştirebileceğiniz SCR’de, LCR ve CCR’de olduğu gibi Log Shipping yöntemi vasıtasıyla Data aktarımının gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var. Bu üç teknolojinin çalışma prensipleri aynı diyebiliriz.

Gereksinimler:

 • x64 bit donanım,
 • Minimum Server 2003 x64 Standart Edition,
 • Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Standart Edition,

SCR kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, Aktif olarak çalışan sunucu/sunucular üzerinde database hangi path’de tutuluyorsa SCR olarak çalışan Exchange Server/Server’larda da aynı path’de tutulması gerekmektedir. Örneğin, aktif sunucuda Database T:\DB\ klasörü altında tutuluyorsa SCR olarak çalışan sunucuda da Database T:\DB altında bulundurulmalıdır. Şekilde örnek bir senaryo söz konusu:


Şekil-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

High Availability Strategies

Local Continuous Replication

Cluster Continuous Replication

Standby Continuous Replication

Single Copy Clusters

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir