0

Exchange 2003 üzerinde dağıtım grupları 2007 de geliştirilmiş ve yeni özellikler eklenmiştir. 2007 ile beraberinde gelen “Dynamic Distribution Group” özelliği ile Active Directory üzerinde herhangi bit attribute ünde yazan değere göre otomatik olarak o kişiyi belli bir gruba üye yapabiliyoruz. Böylece Muhasebede çalışanları artık tek tek muhasebe mail grubuna eklemektense AD üzerinde departman kısmına muhasebe yazıp Serverdaki grup özelliğine göre departmanında muhasebe yazanları otomatik bu gruba dahil et diyebiliyoruz. Şimdi “Distribution Group” ve “Dynamic Distribution Group” oluşturmayı anlatmaya çalışacağım. 

“Exchange Management Console” üzerinde “Recipient Configuration” içerisinde bulunan “Distribution Group” kısmı üzerinde sağ click yapıp “New Distribution Group” u seçiyoruz.


Resim 1

Karşımıza yeni mi oluşturayım yada mevcut olan bir grup üzerinde mi bu işlemi gerçekleştireyim diye soruyor. Burada “New Group” diyerek ilerliyoruz.


Resim 2

“New Group” seçerek ilerliyoruz. Karşınıza gelen ekranda 2 seçenek göreceksiniz. “Distribution” ve “Security“  Buradaki amaç şudur; Eğer “Distribution” ı seçersek bu gruba bir file server üzerindeki klasöre yetki veremeyiz. Fakat “Security” seçersek ayn gruba bir klasör üzerinde de yetki verebiliriz.

Grubun yerini, adını ve aliasını seçip “Next” diyoruz.


Resim 3

“Next” ve “Finish” butonuna basıp grubu oluşturuyoruz.


Resim 4

Oluşturduğumuz grubun özelliklerine geliyoruz. Burada “Member” (üyeler) kısmı boş olacaktır. İstediğimiz üyeleri buraya ekliyoruz.


Resim  5


Resim 6

Böylece ” Distribution Group” oluşturmuş olduk. Şimdi de ”Dynamic Distribution Group” oluşturacağız. “Recipient Configuration” içerisinde bulunan “Distribution Group” kısmı üzerinde sağ click yapıp “New Dynamic Distribution Group” u seçiyoruz.


Resim 7

Şimdi karşımıza gelen ekran ise sadece bizden grubun yerini, adını ve aliasını isteyen bir ekran olacaktır.


Resim 8

Gerekli bilgileri girdikten sonra “Next” butonuna basarak ilerliyoruz. Gelen ekran bize bu gruba üye olacakları hangi özelliğine bakarak üye yapacağını soran ekrandır. Burada bir çok attribute görebiliriz. Burada “Recipient is in a Department” kısmı seçin. Edit edilmesi gereken kısma Satis yazdıktan sonra durum aşağıda göreceğiniz gibi “Dynamic Distribution Group Contains: All recipient types in the Satis Department(s)” yazacaktır. Yani Departmanında Satis yazanlar bu grubun üyesi olacaktır. “Preview” düğmesine basarak üyeleri de görebilirsiniz.


Resim 9

“New” ve “Finish” butonuna basarak grubun oluşumunu bitirmiş oluyoruz.

Bu arada eğer Active Directory niz 2003 server üzerinde ise “Dynamic distribution Group” tanımsız bir şekilde gözükecektir. Bu durumda yanlış oluşturduğunuzu düşünmeyiniz.


Resim 10


Resim 11

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir