0

Unified Messaging kullanımıyla kullanıcının posta kutusu ile sesli mail, fax alımları mesajlarının tek bir yerde kullanımı amaçlanmıştır. Bu tarz bir sisteme gidilmesinin sebebi sesli posta ve fax mesajlarının farklı ortamlarda farklı yöntemlerle erişilmesi, kullanıcı tarafında zorluklar yaratmasını ve yönetilebilirlik açısındanda sorunlar çıkarmasına engellemekti. UM yapısının kullanılacağı durumlarda yapılması gerekenlerin neler olduğuna bu makalemde değineceğim.

UM özellikleri;

· Call Answering (Otomatik Çağrı Cevaplama Sistemi) : İsminden de size tanıdık geleceği gibi kişi yerinde olmadığı zamanlarda otomatik olarak sizin belirlediğiniz şekilde sistemin gelen çağrılara yanıt vermesini sağlar. Bu aşamadan sonra UM sistemi gelen çağrının bilgisini kullanıcının posta kutusuna göndermektedir.

· Fax Receiving (Gelen Fax’ı Alma) : Karşı taraftan gelen faxları alabilir. Kullanılan çoğu fax programında gelen faxlar .tiff olarak posta kutunuza düşerdi. Aynı özellik varsayılan olarak UM’da bulunmaktadır.

· Office Outlook Voice Access : Herhangi bir telefondan sisteme bağlanarak posta kutunuzdaki mesajlarınıza ulaşmanızı ve cevaplama imkanı sağlamaktadır.

· Automated Attendant : Arayan kişileri bir başka telefona yönlendirme işlemleri yapılabileceği gibi posta kutusu içeriğini yönetebilirsiniz. Bu özellik UM’da ek olarak geleceği için SR ve DMTF ‘i kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Unified Messaging kullanmak için yapınızda IP Gateway kurmanız gerekmektedir. Bununla birlikte ip özellikli PBX veya VOIP gateway donanımına sahip olmalısınız. Ayrıca VOIP sistemine uygun bir telefonunuzun olması UM sisteminde işinizi kolaylaştıracaktır.

Buna göre “Exchange Server 2007 Unified Messaging Kurulumu ve Konfigurasyonu” işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Not: Exchange Server 2007 kurulum CD’sinin başındaki arayüzden Unified Messaging Role‘unu kurduğunuzdan emin olunuz.

1. Exchange Management Consol’u açın ve Server Configuration’ın altından Unified Messaging üzerine gelin. Buradan Server Adı’nın üzerine gelip properties seçeneğine basın.

2. Console üzerinden Organization Configuration’a gelin. Bulunduğunuz bölümde UM Dial Plan sekmesinin altında Sağ tuş’a basarak New UM Dial Plan seçeneğini seçin.


Şekil-1

3. New UM Dial Plan penceresinde olan boş alanları yapınıza uygun olarak örnekteki gibi doldurun. Örneğin buradaki 5’i kullandığınız dahili hat yapınıza uygun olarak yapılandırabilirsiniz.

4. Server Configuration’ın altında Unified Messaging üzerine gelin. Server Adı’nızın üzerine gelerek Properties seçeneğine tıklayın. Burada yapmanız gereken önceki adımda oluşturmuş olduğunuz Dial Plan’ı burada UM ile eşleştirmek olacaktır. Bunun için UM Settings tabının altından arama planınızı Add’e basarak seçiniz.


Şekil-2

5. Organization Configuration > Unified Messaging bölümünden Keremceliker’i seçin ve özelliklerine girin.

6. Karşınıza gelecek olan pencerede Send a non-delivery report if message delivery fails seçeneğini tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirmenizle birlikte gönderdiğiniz mesaj gitmediğinde size ulaşmadığına dair uyarı mesajı gelmesini sağlayacaktır.


Şekil-3

7. Subscriber Access tabına geldiğinizde burada Anons yapmanızı sağlayacak özellikler bulacaksınız. Bunun için Welcome Greeting kısmındaki Modify’a basın. Buradan Use custom greeting file‘a tıklayarak seçmiş olduğunuz .wav uzantılı ses dosyasını tanımlayabilirsiniz.

8. Seçmiş olduğunuz ses’i belirlediğiniz abone için tanımlamak için Enter the telephone number to associate kısmına telefon numarasını yazarak ekleyiniz.


Şekil-4

9. Dial Codes sekmesine geldiğinizde Outside line access code kısmına dışarı yapacağınız aramalar için gerekli numarayı girin. Country/Region code kısmınada bulunduğunuz ülkenin alan kodunu girmeniz yeterli olacaktır.


Şekil-5

10. Features sekmesi ise yapınıza uygun bir şekilde ek özellikler vermenize imkan tanımaktadır.

11. İç ve dış aramaların yapılması için IP gateway’inizi oluşturmanız gerekmektedir. IP Gateway oluşturmak için Organization Configuration > Unified Messaging > UM IP Gateway tabında sağ tuş’a tıklayarak New UM IP Gateway oluşturun.


Şekil-6

12. New UM IP Gateway pencesinde yapılandırmanıza uygun bilgileri girin. IP adresi olarak cihazın IP adresinizi vermeniz gerekmektedir.


Şekil-7

Makalenin 2.bölümünde UM Messaging Mesaj gönder/al işlemleri ve Policy Features konfigurasyonunu adım adım gerçekleştireceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

How to Install the Exchange 2007 Unified Messaging Server Role

Managing Unified Messaging Objects

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir