1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007
  3. Exchange 2007 Management Shell ile Organizational Unit’lerinize Göre Mailbox Politikaları Düzenlemek

Exchange 2007 Management Shell ile Organizational Unit’lerinize Göre Mailbox Politikaları Düzenlemek


Exchange Server Management Shell hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Belirleyeceğimiz filtrelerle istediğimiz exchange özelliğini çok miktarda kullanıcı için tek bir komutla kolaylıkla ayarlayabiliyoruz. Bir organizational deki tüm kullanıcıların gönderebileceği veya alabileceği tekil mesaj boyutunu belirleyebiliriz. Organizational unit yapımızı mesajlaşma mimarimize göre ayarlarsak low level – mid level – high level gibi 3 veya istediğimiz kadar farklı belirleyebilir ve mesajlaşma politikalarımızı kolaylıkla uygulayabiliriz.

Exchange Server 2007 Management Shell hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Belirleyeceğimiz filtrelerle istediğimiz exchange özelliğini çok miktarda kullanıcı için tek bir komutla kolaylıkla ayarlayabiliyoruz. Bir organizational unit deki tüm kullanıcıların gönderebileceği veya alabileceği tekil mesaj boyutunu belirleyebiliriz. Organizational unit yapımızı mesajlaşma mimarimize göre ayarlarsak low level – mid level – high level gibi 3 veya istediğimiz kadar farklı profil belirleyebilir ve mesajlaşma politikalarımızı kolaylıkla uygulayabiliriz.


Şekil-1

Yöneticilerimizi high level organizational unit içerisine alalım ve tekil mesaj gönderme – alma limitlerini 50 Mb olarak belirleyelim

Öncelikle aşağıdaki komutla high level olarak belirlediğimiz yöneticilerimize ait posta kutularını sorgulayalım.

-mailbox -OrganizationalUnit “adatum.com/MSHOWTO/high level”


Şekil-2

Daha sonra bu sorguya bir ekleyerek sonucundaki posta kutularına uygulayacağımız kuralı yazalım.

get-mailbox -OrganizationalUnit “adatum.com/MSHOWTO/high level” | Set-Mailbox -MaxSendSize 50mb -MaxReceiveSize 50Mb


Şekil-3

Exchange Management Console içerisinden uyguladığımız kuralın posta kutularında geçerli olup olmadığını kontrol edebiliriz.


Şekil-4

Aynı şekilde low-level ve mid-level olarak belirlediğimiz kullanıcılarımız içinde istediğimiz kuralları belirleyebiliriz. Bu örnek sadece tekil mesaj boyutu ile ilgili olmasına karşın tüm exchange posta kutusu ayarları için kullanılabilir. Makalede örneklenmek istenen bir sorgu ve sorgu sonucunda elde ettiğiniz filtreye uygulayabileceğiniz komuttur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yorum Yap