0

Bilindiği gibi, Windows Server 2008 Core Edition, diğer server işletim sistemleri gibi tam olarak bir GUI’ye sahip değildir. Bununla beraber, core edition kurulum yapılandırması tamamlandıktan sonra server’ın komut satırından ya da Terminal server bağlantısı ile uzaktan yönetimi gerçekleştirilir. Üçüncü bir seçenek ise, MMC (Microsoft Management Console) aracını kullanarak uzaktan yönetim sağlanabilir.

MMC konsolu ile Windows firewall’u yönetmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

1) komut satırına; netsh advfirewall set currentprofile settings remotemanagement enable yazarak Windows firewall’u uzaktan mmc konsolu ile yönetim için gerekli erişimi aktif hale getirin. (Resim-1) netsh advfirewall set currentprofile settings remotemanagement disable. yazarak bu işlemi geri alabilirsiniz.


Şekil-1

2) Uzaktan bağlanacağınız pc’de Start, Run, mmc yazıp, Enter tuşuna basın. MMC konsolunda File’dan Add/Remove Snap-in tuşuna basın. (Resim-2)Şekil-2

3) Add or remove snap-in penceresinden Windows Firewall with advanced security seçeneğine seçin ve Add tuşuna tıklayın.


Şekil-3

4) Select Computer penceresinde Windows Server Core Edition yüklü server’ınızın IP Adresini yazın ve Finish tuşuna basın.

5) Kısa bir yükleme penceresi ile yükleme yapıldıktan sonra Core Edition yüklü server’ınızın Firewall yapılandırmasını göreceksiniz.


Şekil-4


Şekil-5

6) Artık core edition yüklü server’ınızı remote desktop connection aracı ile bağlanacak şekilde firewall’u yapılandırabilirsiniz ya da ICMP echo reply cevaplarına izin vererek server’ınızı ping komutlarına cevap verecek şekilde yapılandırabilirsiniz. (Şekil-6 ve Şekil-7)


Şekil-6


Şekil-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir