1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Bir Security Grubun Belli Bilgisayarlarda Local Admin Grubuna Üye Yapılması

Bir Security Grubun Belli Bilgisayarlarda Local Admin Grubuna Üye Yapılması

Sistem uzmanlarının en çok karşılaştığı problemlerden biri de, teknik servis personelinin yetkisinin yetersiz olması durumunda son bilgisayarına verirken karşılaştığı problemlerdir. Bu sebeple ortamında teknik personel için bir grup oluşturup bu grubu içerisindeki bilgisayarların “local admins” grubuna eklenmesi sıkça uygulanan bir çözüm yöntemidir. Bu makalemde size bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Normalde bilgisayarımızın grubuna bir tek Administrator eklidir. (Aşağıdaki Resimde Görebilirsiniz)


Resim-1

Local Admin grubu içerisine istediğimiz grubu eklemek için öncelikle Active Directory üzerinde bir grup oluşturmanız gerek. Bunun için Active Directory de yeni bir grup yapalım “Help Desk Admins” adı senaryoda kullanılmıştır.


Resim-2

Daha sonra istediğiniz kişileri bu gruba üye yapın.


Resim-3

Active Directory Users And Computers Kısmında işimiz tamamlanmış oldu. Şimdi ile yeni bir Policy yapıp düzenleyelim. Burada işlemi yapacağımız yer;

> > Windows Settings > > Restricted Groups olacaktır.


Resim-4

Bu kısım üzerinde sağ clik “Add Group” diyelim ve Active Directory de açtığınız grubun adını verin.


Resim-5

Grubunuzu ekledikten sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Yukarıdaki Add butona basarak bilgisayarın local admin grubu içerisinde bulunmasını istediğiniz grupları ekleyiniz.


Resim-6

Senaryoda Domain admins ve “Help Desk Admins” Grupları eklenmiştir.

Apply ve Ok butonlarına bastıktan sonra Policy’nizde hazır demektir.


Resim-7

Unutmamanız gereken bir konu yaptığınız policy bir “Computer Policy”dir. Dolayısıyla bilgisayarlarınızı bir “” içerisinde topladıktan sonra bu policy’i o “”e atamanız gerekmektedir.

Bir sonraki restart işleminden sonra mevcut gruplarınızı silmeden yeni grupların eklenmiş olduğunu göreceksiniz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://support.microsoft.com/kb/279301

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap