0

Live Migration, belki de en kritik ancak yapılışı bakımından en kolay yapılan bir işlemdir. Öncelikle aşağıdaki adımları izleyerek Hyper-V’de live migration özelliğini kullanarak sanal makinelerinizi kesintiye uğratmadan diğer node’larınıza taşıyabilirsiniz.

1) Failover Cluster Manager konsolunu açın ve Cluster’ınızın adına tıklayarak genişletin.  Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi 3 adet sanal makinemiz bölüm II’de yapmış olduğumuz high availability özelliği ile yapılandırılmış durumdadır.


Resim-1

2) Live Migration işlemi başta da dediğim gibi oldukça basit bir işlem. Yapmamız gereken tek şey diğer node’a taşımak istediğimiz sanal makineye sağ tıklayıp Live Migrate Virtual machine to another node  seçeneğinden ilgili node’a tıklamaktır.


Resim-2

3) Live Migration’u başlatmadan önce bu uygulama da taşıma işlemini yapacağımız sanal makineye sürekli ping atıyoruz.


Resim-3

4) Sanal makinemiz 2N1 sunucusunca çalışmaktadır ve Live migration işlemi, başladığında sanal makinenin özelliklerinde Running (Migrating % ..) yazısının çıktığını göreceksiniz.


Resim-4

5) Migration işleminin süresi, sunucularınızın  ve sanal makinelerinizin barındığı storage ile arasındaki bağlantı hızı ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Taşıma işlemi bittikten sonra sanal makinenin artık 2N1 sunucusunda çalıştığını göreceksiniz.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir