1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Adım Adım Hyper-v Live Migration Nasıl Yapılır – Bölüm 2 Sanal PC’lerin Eklenmesi


0

Birinci bölümde Failover Cluster kurulumunu yapmıştık. Şimdide oluşturduğumuz bu failover cluster yapımızı sanal makinalarımız için yapılandıracağız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1) Failover Cluster konsolunu açın. Services and Application seçeneğine sağ tıklayın ve Configure a Service or Application … seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2) Select Service or Application sayfasında Virtual Machine seçeneğini işaretleyip Next tuşuna basın.


Resim-2

3) Select Virtual Machine ekranında failover çalışmasını istediğiniz sanal makinanızı işaretleyip Next tuşuna basın.


Resim-3

4) Confirmation ekranını Next tuşu ile geçin. (eğer node’larınızın arasındaki iletişiminde ya da cluster yapınızda bir problem yok ise bu ekran aşağıdaki gibi görünecektir.)


Resim-4

5) Configure High Avalailability ekranında seçtiğiniz sanal makinanın yapılandırması tamamlandığında Next tuşu ile devam edin.


Resim-5

6) Summary penceresinde View Report tuşuna basarak    sihirbaz ile yapmış olduğunu çalışmanın özetini görebilirsiniz. Finish tuşuna basarak sihirbazı kapatın.


Resim-6


Resim-7

Bir sonraki bölümde yapılandırdığımız bu sanal makinamızı live migration özelliği ile kesintiye uğramadan diğer node’a aktarımını yapacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap