1

Basit bir ifadeyle Active Directory Federation Services, organizasyonunuzdaki  Web tabanlı bir uygulamaya kurum çalışanlarının veya müşterilerinin kullanıcı adı ve şifrelerini girerek  uygulamayı çalıştırmalarına olanak sağlayan servistir. Örneğin A ve B şirketinin ortak olduğunu ve bunların şubelerinin olduğunu düşünürsek, A kullanıcısı B şirketinin web tabanlı bir uygulamasını çalıştırırken B şirketi için kimlik doğrulaması, A şirketinin uygulamasını çalıştırırken A şirketinin kimlik doğrulaması yapmak zorunda kalıcaktır.Bu durumda kullanıcı her işlem için kullanıcı adı ve şifre girmek zorunda olmasıyla beraber, kullanıcıların şifrelerini unutması ya da işten çıkartıldıktan sonra bu şifrelerin tek tek disable edilmesi yönetimsel olarak bazı sorumluluklar doğurabilir.Active Directory Fedaration Services ile SSO (Single Sign On) yapısını kullanılarak, kullanıcıların bir kez kimlik bilgilerini girerek web tabanlı uygulamaları çalıştırmalarını sağlanmaktadır.

Sadece federe olan domainlerle değil,müşterilerin Active Directory Lightweight Direcetory Services (AD LDS) ile entegre çalışması sağlanarak web tabanlı uygulamalar müşterilerin kullanımına sunulabilir. 

AD FS,Windows Server 2003 R2 ile birlikte kullanılmaya başlayan bir servis olmakla beraber, Windows Server 2008 işletim sisteminde sunucu rolü olarak karşımıza gelmektedir.,AD FS, Microsoft Office SharePoint Server 2007 ve Active Directory Rights Management Services (AD RMS) ile entegre olarak da çalışabilen bir servistir.

Eğer A kuruluşu kendi domaininde AD RMS dağıtılmış ise  AD FS kullanarak B kuruluşu ile federasyon kurabilir. Bu şekilde B kuruluşu AD RMS kurmadan belirli izinler atanan dosyaları erişim hakkına sahip olacaktır.

Not: AD FS Windows Server 2008 Core üzerinde kullanılmamaktadır.

AD FS Role Services

AD FS kuruluşun yapısına göre bir takım roller sunmaktadır. Bunlar Federation Service, Federation Service Proxy, Claims aware agent, Windows token based agent’ tır

Federation Service: Başka kuruluşlardaki kullanıcı hesapları veya internet üzerinden gelen kimlik doğrulamaları için kullanılır.

Federation Service Proxy: Perimeter network üzerinde bulunan FS-P, WS-F PRP(Federation Passive Requestor Profile) protokolünü kullanarak gelen istekleri alır ve HTTPS protokölü üzerinden Federation Service olan sunucuya yönlendirir.FS-P ve Federation Service aynı sunucu üzerine kurulmamalıdır.

Claims aware agent: Microsoft ASP.net tabanlı uygulamaları çalıştırmak için kullanılan roldür.

Windows token based agent: Claims aware agent gibi bir işleve sahip fakat Windows tabanlı authorization kullanarak çalışan roldür.

Active Directory Federation Services kurumun isteklerine göre farklı yapılar kullanılarak dizayn edilebilen esnek bir yapıya sahiptir. AD FS ile şirket içindeki kullanıcılar için aşağıdaki yapı kullanılabilir.


Şekil-1

Şirket dışındaki kullanıcılar internet üzerinden erişerek uygulama çalıştırabilirler.Bunun için perimeter network üzerinde perimeter DNS ve FS-P rolünü aktif ederek, isteklerin FS-P  üzerinden AD FS iletilmesi sağlanabilir.


Şekil-2

Müşteriler web tabanlı uygulamaları çalıştırmak isteyebilirler.Bu yapıda müşteri,iç networke erişmeden perimeter network üzerinde işlemlerini gerçekleştirebilir.


Şekil-3

Yukarıda gösterilen dizaynlar dışında şirket yapısı ve ihtiyacına göre farklı dizaynlarda geliştirilebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Active Directory Federation Services (ADFS)

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 16
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 3
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 20/08/2014

  Merhabalar,

  Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.

  Size iki sorum olacak:
  Internet üzerinde bir web uygulamam mevcut. Farklı firmalar kendi kullanıcıları ile işlem yapıyorlar. Şu anda forms authentication ile kullanılıyor. Ayrıca uygulamanın custom bir SSO provider’ı bulunuyor. Bazı firmalar kendi uygulamaları üzerinden SSO ile de kullanıcı kimlik doğrulaması yapabiliyorlar. İki konuda sizin fikrinizi almak isterim.

  1. Bazı firmalar Active Directory kullanıcıları ile giriş yapmak istiyorlar. Diğer firmaların işleyişini bozmadan bu firmanın kullanıcılarının Active Directory üzerinden SSO ile authenticate olabilmesine ihtiyaç var. ADFS bu ihtiyacı karşılayabilir mi ? Nasıl bir yöntem izleyebilirim?

  2. Diğer sorum örneğin gmail accountları gibi başka account larla yada herhangi bir identity manager ile entegrasyon sağlamama yardımcı olabilecek ADFS ‘nin herhangi bir component ‘i mevcut mudur ? ADFS dışı bir öneriniz olur mu?

  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir