0

Bir önceki bölümde Hyper-V kurulumunu tamamlanmıştık. Bu Bölümde Hyper-V’de Virtual Machine oluşturacağız. Aşağıdaki adımları uygulayarak Hyper-V de virtual machine kurulumunu yapabilirsiniz.

1) Server Manager konsolundan Hyper-V bölümünü açın ve Sağ tarafta bulunan Actions bölümünden New bölümüne tıklayın. Açılan menüden Virtual Machine seçeneğine tıklayın.

Hyper-V
Şekil-1

2) Açılan sihirbaz ekranında Specify Name and Location bölümünde oluşturacağınız Virtual Machine için bir isim yazıp ve Next tuşuna basın. Assign Memory bölümünde Virtual Machine için ayıracağınız RAM miktarını yazıp Next tuşuna basın.


Şekil-2

3) Configure Networking bölümünden oluşturduğunuz virtual machine’in hangi network kartını kullanacağını ya da bir network kartı kullanmayacak ise not connected seçeneğini işaretleyip Next tuşuna basın.


Şekil-3

4) Connect Virtual Hard Disk bölümünde daha önceden hazırlamış olduğunuz ya da elinizde var olan bir .vhd uzantılı virtual hard disk var ise, Use an existing Virtual Hard Disk seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Yeni bir Virtual hard disk oluşturmak için ise, Create a Virtual hard disk kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra disk eklemek isterseniz Attach a virtual disk later kutucuğunu işaretleyin.


Şekil-4

5) Installation Options penceresinde, Virtual machine kurulumu tamamlandıktan sonra işletim sistemi yüklemek isterseniz Install Operating System later kutucuğunu, işletim sistemini bir CD\DVD-ROM’dan boot ederek yüklemek için, Install an operating system from a boot CD\DVD-ROM kutucuğunu, işletim sistemi kurulumunu bir floopy disk’ten yapmak için, Install an operating system from a boot floppy disk kutucuğunu, Network’ten işletim sistemi kurulumu yapmak için ise; Install an operating system from a network-based installation server kutucuğunu işaretlenmesi gerekir.


Şekil-5

6) Finish tuşuna basarak kurulumu başlatın. Kurulum tamamlandıktan sonra Virtual machine’in başlayacaktır.


Şekil-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

How to Install Windows Server 2008 Hyper-V

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir