İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Windows Server 2008 ile Vista İşletim Sistemi için Wireless Policy Hazırlamak

Windows Server 2008 ile Vista İşletim Sistemi için Wireless Policy Hazırlamak


Ruijie Teknoloji Günü

Bilindiği gibi kablosuz network kullanımı gün geçtikçe şirketlerde yaygınlaşmakta ve bu da biz sistem yöneticilerinin ekstra önlemler alması gerektiği anlamına gelmektedir. Windows 2008 ile gelen wireless security ile farklı ’ler uygulayarak kullanıcılarımızın bağlantılarını yönetir hale gelmekteyiz. Bu makalemde sizlere Windows 2008 ile gelen Windows Vista işletim sistemleri için ayrı ’ler uygulamayı anlatmaya çalıştım. Aşağıdaki adımları izleyerek sizlerde Windows 2008’de çeşitli wireless policy’ler ile kullanıcılarınızın kablosuz erişimini düzenleyebilirsiniz.

1. Yeni bir wireless policy oluşturmak için, Start, Administrative Tools menüsünden Management konsolunu açın. Group Policy Objects bölümünü genişletin ve boş bir alana sağ tıklayıp New seçeneğini tıklayın.


Şekil-1

2. New penceresinde oluşturduğunuz policy’e bir isim verin ve OK tuşuna basın. (Resim-2)


Şekil-2

3. Oluşturduğunuz policy’e sağ tıklayarak Edit seçeneğine tıklayın.


Şekil-3

4. Açılan pencerede ( 802.11) Policies seçeneğine tıklayın. Boş bir alana sağ tıklayın ve Create A New Windows Vista Policy seçeneğine tıklayın.


Şekil-4

5. Açılan New Vista Wireless Network Policy Properties penceresinde Add tuşuna basın. (Resim-5)

6. Add tuşuna basın ve Infrastructure seçeneğine tıklayın.


Şekil-5

7. New Profile penceresinde Profile Name bölümüne profil adını, Network’te görüntülenmesini istediğiniz isimi ise Network Name bölümüne yazın. (Resim-7)


Şekil-6

8. Security tabına tıklayın ve seçeneğini genişletip Open with seçeneğini işaretleyin ve OK tuşuna basın. (NOT: Şirketinizdeki genel wireless network’ü bu policy ile kimlik denetimini 802.1x olarak yapılandırdık.)


Şekil-7

9. New Vista Wireless Network Policy Properties penceresinde Add tuşuna basın.


Şekil-8

10. Açılan New Permission Entry penceresinde bir network adı girin. Permission bölümünde Deny seçeneğini işaretleyin. Group Policy Management konsoluna gelinceye kadar OK tuşuna basın.


Şekil-9

11. Group Policy Management konsolunda Domain’inize sağ tıklayın ve Link an Existing GPO seçeneğine tıklayın.


Şekil-10

12. Select GPO penceresinde hazırlamış olduğunuz Wireless Policy’i seçip OK tuşuna basın.


Şekil-11

13. Group Policy Objects seçeneğini genişletin ve Default Domain Controllers Policy’e sağ tıklayın. Edit seçeneğine tıklayarak policy’i açın.


Şekil-12

14. Açılan Policy’de Computer Configuration, Windows Setttings, Security Settings seçeneklerini genişletin. System Services seçeneğine tıklayın. Remote Registry seçeneğine çift tıklayın.


Şekil-13

15. Remote Registry Properties penceresinde Define this policy setting kutucuğunu işaretleyin ve Startup mode bölümünü Disabled olarak işaretleyin.


Şekil-14

Artık hazırladığınız bu iki ssid sayesinde wireless network’lerinizde farklı policy’ler ile denetimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

The Cable Guy – April 2006

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap