0

Bilindiği gibi kablosuz network kullanımı gün geçtikçe şirketlerde yaygınlaşmakta ve bu da biz sistem yöneticilerinin ekstra önlemler alması gerektiği anlamına gelmektedir. Windows Server 2008 ile gelen wireless security policy ile farklı policy’ler uygulayarak kullanıcılarımızın bağlantılarını yönetir hale gelmekteyiz. Bu makalemde sizlere Windows Server 2008 ile gelen Windows Vista işletim sistemleri için ayrı wireless policy’ler uygulamayı anlatmaya çalıştım. Aşağıdaki adımları izleyerek sizlerde Windows Server 2008’de çeşitli wireless policy’ler ile kullanıcılarınızın kablosuz erişimini düzenleyebilirsiniz.

1. Yeni bir wireless policy oluşturmak için, Start, Administrative Tools menüsünden Group Policy Management konsolunu açın. Group Policy Objects bölümünü genişletin ve boş bir alana sağ tıklayıp New seçeneğini tıklayın.


Şekil-1

2. New GPO penceresinde oluşturduğunuz policy’e bir isim verin ve OK tuşuna basın. (Resim-2)


Şekil-2

3. Oluşturduğunuz policy’e sağ tıklayarak Edit seçeneğine tıklayın.


Şekil-3

4. Açılan pencerede Wireless Network (IEEE 802.11) Policies seçeneğine tıklayın. Boş bir alana sağ tıklayın ve Create A New Windows Vista Policy seçeneğine tıklayın.


Şekil-4

5. Açılan New Vista Wireless Network Policy Properties penceresinde Add tuşuna basın. (Resim-5)

6. Add tuşuna basın ve Infrastructure seçeneğine tıklayın.


Şekil-5

7. New Profile penceresinde Profile Name bölümüne profil adını, Network’te görüntülenmesini istediğiniz isimi ise Network Name bölümüne yazın. (Resim-7)


Şekil-6

8. Security tabına tıklayın ve Authentication seçeneğini genişletip Open with 802.1x seçeneğini işaretleyin ve OK tuşuna basın. (NOT: Şirketinizdeki genel wireless network’ü bu policy ile kimlik denetimini 802.1x olarak yapılandırdık.)


Şekil-7

9. New Vista Wireless Network Policy Properties penceresinde Add tuşuna basın.


Şekil-8

10. Açılan New Permission Entry penceresinde bir network adı girin. Permission bölümünde Deny seçeneğini işaretleyin. Group Policy Management konsoluna gelinceye kadar OK tuşuna basın.


Şekil-9

11. Group Policy Management konsolunda Domain’inize sağ tıklayın ve Link an Existing GPO seçeneğine tıklayın.


Şekil-10

12. Select GPO penceresinde hazırlamış olduğunuz Wireless Policy’i seçip OK tuşuna basın.


Şekil-11

13. Group Policy Objects seçeneğini genişletin ve Default Domain Controllers Policy’e sağ tıklayın. Edit seçeneğine tıklayarak policy’i açın.


Şekil-12

14. Açılan Policy’de Computer Configuration, Windows Setttings, Security Settings seçeneklerini genişletin. System Services seçeneğine tıklayın. Remote Registry seçeneğine çift tıklayın.


Şekil-13

15. Remote Registry Properties penceresinde Define this policy setting kutucuğunu işaretleyin ve Startup mode bölümünü Disabled olarak işaretleyin.


Şekil-14

Artık hazırladığınız bu iki ssid sayesinde wireless network’lerinizde farklı policy’ler ile denetimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

The Cable Guy – April 2006

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir