1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Active Directory Rights Management Services ve Sharepoint Server Nasıl Entegre Edilir – Bölüm 3


0

Makalenin birinci kısmında IRM korumasının döküman kütüphanesi düzeyinde sağlanabileceğini belirtmiştik. Dolayısı ile IRM enabled hale getirmek istediğiniz her Döküman Kütüphanesi için ayarları ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir.Bu işlem Document Library Settings / Permissions and Management / Infırmation Rights Management menüsü altından yapılmaktadır.


Resim 1

Bu menü bizi IRM ile ilgili ayarları yapabileceğimiz ekrana getirir.


Resim 2

Ayarlar yapıldıktan sonra kullanıcı Döküman Kütüphanesi ‘nden bir dosya indirdiğinde kütüphanede tanımlanan haklar, kullanıcı dosyayı açmak istediğinde RMS sunucuya bağlanmasıyla IRM poliçesi olarak uygulanacak ve koruma etkin ve kalıcı olarak devem edecektir.

Bir senaryo üzerinden incelersek;

Kütüphanede Contribute hakkına sahip Anıl kullanıcısı bir döküman yüklemekte ve View Only hakkına sahip Akın kullanıcısı bu dosyayı kütüphaneden indirmektedir.


Resim 3Resim 4

Akın kütüphaneden dosyayı indirdiğindeAD RMS’e bağlanarak  kimlik doğrulaması yapacak ve ilgili haklar döküman üzerine kalıcı olarak uygulanacaktır.


Resim 5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1983 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü mezunu. Özel bir firmada Microsoft Teknolojileri Uzmanı olarak çalışıyor.

Yorum Yap