1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Unutulan ODBC Embedded Database Parolasını Öğrenme

Unutulan ODBC Embedded Database Parolasını Öğrenme


Endpoint Protection Manager kurulumunu yaparken database olarak iki seçenekle karşılaşırız. Bunlardan biri Microsoft SQL Server diğeri Embedded database dir. 5.000 client dan az olan networklerde Embedded database kullanımı tavsiye edilir.Kurulum esnasında database için bir şifre belirleriz ve bağlantıyı bu şifre ile sağlarız.Çeşitli sebeplerden ötürü database şifresine erişilemiyorsa ya da unutulmuşsa aşağıdaki adımları takip ederek şifreyi öğrenebilirsiniz.

1. İlk olarak SEPM’nin yüklü olduğu sürücüde C:\Program Files\Symantec\Symantec Endpoint Protection Manager\Inetpub\Reporting\Common klasörüne giriyoruz.


Resim – 1

2. Değişikliği yapmadan önce connectdb.php isimli dosyanın yedeğini alalım.Ardından connectdb.php dosyasına sağ tuş,özellikleri tıklayıp Read-only işaretini kaldırıyoruz.


Resim – 2

3. Sonra connectdb.php dosyasını Notepad ya da benzeri herhangi bir editörle açıyoruz.” ado_connect(&$conn_id, $ODBCDSN, $dbuser, $dpwd, $ConnectionTimeout, $CommandTimeout);” bulunduğu 77 nolu satıra geliyoruz.Bu satırın üstüne “echo “ODBC PASSWORD: “.$dpwd;” satırını yazıyoruz.Kaydedip kapatıyoruz.


Resim – 3

4. Sıra geldi parolayı görüntülemeye.Bunun için browserı açıp http://127.0.0.1:8014/reporting adresine giriyoruz.SEPM’ye login olurken kullandığımız kullanıcı adı ve parolamızı yazıp giriş yapıyoruz.


Resim – 4

5. Açılan Reporting sayfasının sol üst köşesinde database şifremizi görüyoruz.


Resim – 5

6. Şifreyi test etmek için Start > Administrative Tools > Data Sources (ODBC)’a tıklıyoruz. System DSN > SymantecEndpointSecurityDSN > Configure > Login’e giriyoruz. User ID bölümüne eğer değişiklik yapılmadıysa “dba” password bölümüne de Reporting sayfasında görüntülediğimiz parolayı yazıyoruz.Ardından ODBC tabına gelip Test Connection’a tıklıyoruz.


Resim – 6

7. Eğer yazdığımız kullanıcı adı doğruysa karşımıza bağlantının başarılı olduğuna dair mesaj çıkacaktır.


Resim – 7

Yaptığımız bu çalışma ile ODBC database şifremizi öğrenip bağlantımızı test etmiş olduk. Üzerinde değişiklik yaptığımız dosyadaki eklediğimiz satırı çıkarıp dosyayı ilk haline çeviriyoruz. Dosyanın özelliklerine girip Read-only kutucuğunu işaretleyerek çalışmamızı tamamlıyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdi.11 yıldır bilişim sektöründe çeşitli kademelerde görev aldı.3 yılı aşkın süredir bir yazılım firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıyor. MCITP:EA ve Symantec Technical Specialist (STS) sertifikalarına sahip.

Yorum Yap