1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Symantec Enterprise Vault’ta Store’ların Yerleri Nasıl Değiştirilir? – Storage Move/Change İşlemi

Symantec Enterprise Vault’ta Store’ların Yerleri Nasıl Değiştirilir? – Storage Move/Change İşlemi


Enterprise Vault yapınızdaki (planlanan ya da planlanmayan bir disk/storage değişiminden dolayı) Vault Store’larınızı ( Vault Store Partition Location’ı ) eski lokasyonundan yeni lokasyonuna almak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.


Resim-1

Henüz yedeklenmemiş ( unsecure items ) archived item olma ihitimaline karşın SQL Server’da ( EV’nin DB’lerini tutan instance’da ) Watchfile‘a bakınız.

Watchfile’a bakmak için SQL Management Studio’da aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz.


Resim-2

Tüm Vault Store’larınız için Watchfile’a bakınız . Sorgu sonucu “0” çıkmıyorsa yedeklenmemiş item’lar vardır. Önce yedek alınız.

Tüm EV yapınız yedeklendikten sonra kontrol amaçlı tekrar Watchfile’a bakabilirsiniz.

Not : Watchfile’a bakmadan önce EV’yi backup mode’a alıp yedeklerseniz sorgu sonucu “0” çıkacaktır. Bu noktada’da EV’yi backup mode’dan çıkarmadan devam ediniz.

EV’yi backup mode’a alınız ( Ready-Only mode ).

EV servislerini durdurunuz.


Resim-3

Eğer Vault Store’larınız Partition Location’larının yerini bilmiyorsanız 7. adımdan önce EV Admin konsolundan yerlerine bakabilirsiniz.


Resim-4

Üstteki lokasyon benim test ortamımdan alıntıdır. Şimdi kasa2 klasörünü ya da vgs1 klasörünü yeni yerine kopyalayabilirsiniz. ( Siz kendi yapınızdaki lokasyonlar ile ve klasörler ile çalışacaksınız)

Yapımdaki Vault Store’ların eski partition lokasyonlarına ve yeni yerlerine dair değişimi aşağıdaki resimden görebilirsiniz.


Resim-5

E:\ altındaki içeriği L:\ diski altına aktardım.

Şimdi SQL Server’a geçelim.

EnterpriseVaultDirectory DB’si altındaki PartitionEntry tablosundan PartitionRootPath değerlerini güncelleyiniz.

Aşağıdaki resimde bendeki eski bilgiler yazmakta.


Resim-6

Aşağıdaki resimde de yeni bilgiler ile düzeltilmiş hali görülmekte.


Resim-7

Eğer Vault Store isimleri ya da partition isimleri arasında karmaşa yaşıyorsanız EnterpriseVaultDirectory DB’si altındaki VaultStoreEntry tablosundan üzerinde işlem yapmak istediğimiz Vault Store’un ID’si not alabilirsiniz.


Resim-8

PartitionRootPath değişiminde üstte görülen VaultStoreEntryID ‘leri bilmek duruma göre size kolaylık sağlar.

Vault Store Partition Location değişimi işlemi tamamlandı.

EV servislerini başlatın.

Event Viewer’dan ilgili event’leri gözleyin.

Eğer yaptığınız işlem ilgili sorun varsa Storage Service başlamaz ve hata verir. Sorun yoksa 6221 ID’li event oluşur . Bu durumda Storage Servisi ile ilgili sorun yok demektir.

Arşivlenmiş item’lara erişimi test edin.

EV’yi backup mode’dan çıkarın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap