0

Symantec Brightmail Message Filter’ın nasıl kurulacağına daha öncesinde bahsetmiştik. Şimdi daha önceden kurulmuş olan Message Filter ürününe giriş yaparak biraz içeriğinden bahsedelim ve ilk konfigürasyonu gerçekleştirerek Brightmail Message Filter ürünün aktif hale getirelim.

Brightmail Message Filter kısayolunu açıyoruz, öncelikle karşımıza login ekranı geliyor.

Şekil-1

Konsol açılış kullanıcı adı default olarak;

Logon: admin

Password: symantec

Şekil-2

Oluşturulmuş bir scanner olmadığı için öncelikle scanner oluşturmamız gerekiyor. Scanner description kısmına oluşturacağımız scanner in ismini, hostname/ip kısmınada message fitler in isim yada ip numarasını giriyoruz.

Şekil-3

İsmine scanner yazıyorum hostname kısmınada server adını yazıyoruz.

Şekil-4

Brightmail server ve client kısımları otomatik olarak seçili gelecektir, öncelikle servere configure diyoruz.

Şekil-5

Burada görüldüğü gibi Proxy serverimizi, internet çıkış portumuzu ve çıkış için gerekiyorsa kullanıcı adı ve passwordunu giriyoruz.

Şekil-6

Client configurasyon kısmında ise client tarafından hangi host, ip ve port numarasından erişebileceğimiz zaten karşımıza çıkıyor. Bu ekranda bir değişiklik yapmadan save yada cancel ile geri çıkıyoruz.

Şekil-7

Ve görüldüğü gibi brightmail üzerinde bir scanner connector oluşturmuş olduk.

Şekil-8

Summary kısmına geldiğimizde bazı servislerin enable olmadığını görüyoruz. Bu durumu düzeltmek için aşağıdaki işlemi gerçekleştirelim.

Şekil-9

Status tabında bütün componentleri işaretleyerek start diyoruz. Daha sonra tekrar summary e baktığımızda tüm servislerin aktif olduğunu görmeliyiz. Eğer updatelerin disable olduğunu görürseniz bu durum servisin çalışmadığından değil updatenin tamamlanmadığından olabilir, böyle bir durumla karşılaşacak olursanız biraz beklemelisiniz ve kısa süre sonra updatenin tamamlandığını ve düzeldiğini göreceksiniz. Eğer updatelerin düzelmemesi gibi bir sorun devam ederse serverin ve oluşturduğunuz scanner in Proxy ayarını tekrar gözden geçiriniz.

Şekil-10

Böylece Brightmail configürasyonunu tamamlamış olduk. IIS ile ilgili başka bir ayara ihtiyacınız yoksa brightmail spam fitlerinizin aktif ve çalışır duruma gelmiş olması gerekiyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.sysmantec.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir