Symantec VIP ( Validation & ID Protection) Access Nedir? Nasıl Kullanıcı Tanımlanır?
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik Ürünleri

Symantec VIP ( Validation & ID Protection) Access Nedir? Nasıl Kullanıcı Tanımlanır?

0

Symantec VIP Access Nedir : Symantec Corporation tarafından geliştirilen, çevrimiçi işlemler yaparken daha yüksek bir güvenlik düzeyi sağlayarak, hesaplarımızı ve kimliğimizi korumamıza yardımcı olan bir uygulamadır. Farklı amaçlar için hizmet veren internet sitelerine girişte; mevcut kullanıcı bilgilerinin, üçüncü kişiler tarafından erişilmiş olması durumuna önlem amaçlı ek şifre ile doğrulama yaparak, 2Factor Authentication ekleyerek güvenlik amaçlı geliştirilmiş bir uygulamadır. Şirketimizin mevcut Active Directory(AD) yapısıyla kullanıcılarımızı belirlediğimiz bir çevrimiçi ortama AD hesapları ile login etmek istediğinizde, bu durumu daha da güvenli hale getirmek amacıyla Symantec VIP Access kullanabilirsiniz. Çoğunlukla çok kullanıcılı kurumsal firmalar tarafından tercih edilir.

Play Store yada App Store’da bulabileceğiniz VIP Access uygulaması, bu kullanıcı kimliğinizi doğrulamak için kullanılan bir mobil uygulamadır. VIP Access uygulaması, güvenli hesap erişimi için kullanıcı adınıza ve şifrenize ek olarak kullanabileceğiniz özel bir güvenlik kodu sağlar. Ve bu kod zamana dayalı bir güvenlik kodudur.

Uygulamayı telefona indirip, kurulumu bitirdikten sonra size Credential ID ve bir güvenlik kodu belirler. Bu kod, güvenlik sebebiyle 30 saniyede bir değişir. Giriş yaparken bu güvenlik kodunu kullanacaksınız. Credential ID ise cihazınızı belirleyip, kaydedebilmek için Symantec tarafından size atanan kimlik bilgisidir.

Resim-1

Symantec VIP MANAGER’da Kullanıcı Nasıl Tanımlanır ? 

Symantec  VIP MANAGER, bu 2 Factor Authentication hizmetini kullanıcılarınızı tanımlanıp, onları yönetebileceğiniz bir web arayüzüdür. Symantec tarafından , VIP MANAGER profiline girebilecek, kullanıcıları yönetebilecek administrator hesapları oluşturulur. Ve Credential ID bilgileri eklenir. Bu Symantec VIP MANAGER arayüzüne, Symantec hizmetini aldığınız networkten bağlanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-2

Bağlandığınız da oluşturulan administrator hesabına giriş yaparken de 2FA kaynaklı, telefonunuzdaki güvenlik kodunu girip giriş yapmalısınız.

Resim-3

Symantec VIP Manager dashboard aşağıdaki gibidir. Buradan “Users” sekmesinden yeni bir AD kullanıcısı için Credential ID tanımlayalım.

Resim-4

Symantec VIP hizmeti , kullanıcılarını LDAP(Lightweight Directory Access Protocol)’tan çeker. Ve günün belli bir saatinde LDAP’tan günceller. Default ayarı saat 00:00 dır.

Tek yapmanız gereken kullanıcı adını search kısmında aratıp, çıkan kullanıcının “Edit Details” kısmından tanımlamaları yapmak.

Resim-5

Sonrasında Credential kısmından “add” diyip, şekildeki gibi Type: Credential olarak seçip, AD kullanıcısının telefonundaki Credential ID’yi başındaki kısaltma dahil sisteme girmek ve sonrasında takip kolaylığı için kullanıcını adını yazıp kaydedin.

Resim-6

Artık bu kullanıcı Two Factor Authentication yaparak, güvenli bir şekilde erişebilir.

Resim-7

Not: Bu hizmeti aldığınız çevrimiçi işlemlere giriş yaparken;yani bir websiteye login olmaya çalışırken, eğer kullanıcı VIP Manager da tanımlanmamışsa giriş yapamaz.

Size bu yazıda Symantec VIP Access nedir, ne amaçla kullanılır ve VIP Manager da nasıl kullanıcı tanımlayacağımızı adım adım anlatmak istedim. Umarım yararlı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:symantec, symantec vip, symantec vip access, vip manager, vip manager kullanıcı ekleme, symantec kullanıcı tanımlama, credential id ekleme, symantec vip access nedir? ,

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 3
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 1
  sevdim_
  Sevdim!
 • 1
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunuyum.Virtualization ,network ve haberleşmeye üniversite yıllarımdan beri bir ilgim var. Bu fazlaca ilgim ve oluşturduğum topoloji projelerim sayesinde bu sektöre ilk adımı attım. İş hayatıma yabancı bir firmada Sistem Mühendisi olarak başladım. Sonrasında Belbim A.Ş. 'de 4.5 yıl Uzman Network Mühendisi olarak görev aldım. Şu anda ETİYA'da Senior Network Security Specialist olarak çalışmaktayım. Güvenlik tarafında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir