2

Symantec Endpoint Protection (SEP) birçok kurumsal firma ve kobinin yıllardır tercih ettiği büyük bir pazar payına sahip olan güçlü bir isimdir. SEP Manager  ile kullanıcılar merkezi bir noktadan yönetilebilir. Domain ortamında yapabildiğimiz bazı politikaları hatta bazaen domain ortamında yapamadığımız bazı politikalarıda SEP Manager ile gerçekleştirmemiz mümkün. Şimdi öncelikle SEP  Manager Kurulumunu gerçekleştirelim.

Şekil-1

Install End Poind Protection Manageri seçelim.

Şekil-2

IIS servisi kurulu değil ise böyle bir uyarı ile karşılaşacaksınız ok deyip devam edelim.

Şekil-3

Şekil-4

Sözleşmeyi kabul ederek devam ediyoruz.

Şekil-5

Şekil-6

IIS üzerinde yenibir directory oluşturmakmı yoksa default directory i kullanmakmı istiyoruz ve hangi port numarasını kullanacağımız gibi tercihleri burada yapıyoruz. Ben burada custom bir web site create edeceğimi ve default gelen 8014 portunu kullanacağımı belirterek devam ediyorum.

Şekil-7

Şekil-8

Kurulum basit ve hızlı bir şekilde tamamlandı şimdi konfigurasyona bakalım.

Şekil-9

İlk ekranda simple kurulumu seçili bırakarak next diyoruz.

Şekil-10

Manager Konsola erişmek için yetkili bir kullanıcı adı ve şifresi create ediyoruz.

Şekil-11

Konfigurasyon bilgilerinin özetini görüyoruz.

Şekil-12

Şekil-13

Burada kullanıcılara client antivirüsü hemen deploy edecekmiyiz sorusuna ben şimdilik hayır diyorum. Deploy işlemini daha sonra gerçekleştiricem.

Şekil-14

Konfigurasyonda tamamlanıp konsolu açtığımızda yukarıdaki gibi bir karşılama ile karşılaşacağız. Create ettiğimiz kullanıcı adı ve passwordunu yazarak giriş yapıyoruz.

Şekil-15

Yönetim konsolu yukarıdaki gibi karşımıza geliyor.

Şekil-16

SEP manager updatelerimizin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için, öncelikle Proxy konfigurasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Admin menüsünde server seçeneği içerisinde server properties inde Proxy server tabına geliyoruz, buradada gerekli Proxy ayarlarını girdikten sonra SEP Manager Kurulum ve konfigurasyonumuzu tamamlamış oluyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Merhabalar,

  Ben çalıştığım şirkette SCCM aracılığı ile clientlara Symantec kuruyorum. Bir sorum olacak; symantec olan client makinalarının üzerine tekrar kuruyor…Bunu nasıl önleyebilirim. Bat dosyasına nasıl bir parametre eklemeliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir