1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Enterprise Vault Cluster Resource’ları Nasıl Değişir? Ve Cluster’a Dair Bazı Önemli Bilgiler

Enterprise Vault Cluster Resource’ları Nasıl Değişir? Ve Cluster’a Dair Bazı Önemli Bilgiler


VidyoConnect

Symantec Enterprise Vault Cluster yapısına dair bazı önemli bilgileri bu yazıda paylaşacağım. Bildiğimiz üzere Windows Failover Cluster ve Veritas Cluster Service Enteprise Vault tarafından desteklenmektedir. Bu yazımda Windows Failover Cluster servisi üzerinde çalışan EV yapısının Resource’larının(Storage vb.) değişimine değinmek istiyorum.

Oluşturduğum iki Node’lu Cluster yapısından bir ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.


Resim-1

EV Cluster Resource’larını şu şekilde düşünebilirsiniz.

IP Address Resource, Client Access Point Resource ( üstte Archive isminde ) ,MSMQ Resource ve Disk Resource’ları.

Bu Resource’ların her birinin benzer ya da birbirinden farklı bağımlılıkları vardır. Kısaca bunları inceleyelim.

IP Address Resource;


Resim-2

Client Access Point Resource;


Resim-3

MSMQ Resource;


Resim-4

(Disk 2 à MSMQ Cluster servisinin kullanımında diye düşünebilirsiniz).

Disk Resource’lar her hangi bir bağımlılık yok!

EV Admin servisi;


Resim-5

EV Directory Servisi;


Resim-6

Diğer 5 Resource’unda ( Index Service, Server Instance, Shopping Service, Storage Service, Task Controller Service ) benzer bağımlılıkları vardır.

Bunlara istinaden herhangi bir Resource değişiminde ( örnek: verileri yeni Storage taşıma ihtiyacı ) Resource’ların bağımlılıklarına dikkat etmelisiniz. Bir Resource’u değiştirdiğinizde ona bağlı olanları da güncellemelisiniz. Zira “Online” Mode’a almak isterseniz hata verecektir.

Üstteki ekran görüntülerinden bir örnek vermek gerekirse şunu düşünebiliriz. MSMQ diskini yani “Cluster disk 2” ‘yi daha hızlı bir LUN’la almak istiyorsunuz. EV Cluster yapısını tamamen “Offline” Mode’a aldınız. Yeni Disk’i Cluster’a eklediniz ve ismi Cluster disk 5 oldu. “Cluster Disk 2” ‘yi de Cluster’dan çıkardınız! Buradan sonra MSMQ Resource’unun bağımlılığını güncellemezseniz MSMQ’yu “Online” mode almak istediğinizde hata verir. Bu tür küçük noktalara dikkat ederek sorunsuzca değişimler yapabilirsiniz. Aslında sıkça ihtiyacınız olmaz bu tür disk değişikliklerine. (Disk dolmadığı sürece).

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap