1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Backup Exec 2014 Üzerinde ilk Yapılandırma – Storage Ekleme

Backup Exec 2014 Üzerinde ilk Yapılandırma – Storage Ekleme


VidyoConnect

Backup Exec 2014 ürününü sunucunuza kurduktan sonra karşınıza bir depolama alanının yapılandırılmadığını belirten uyarı çıkartacaktır. İlgili alanı oluşturmak için “Configure Storage” ı tıklayınız.


Resim-1

Daha önceki makalelerimizde yapıyı 2 adet Symantec Backup Exec Server üzerinde yapılandırdığımız için Storage’ı hangi sunucu üzerinde yapılandıracağınızı soran ekran karşınıza gelecektir. İlgili sunucuyu seçip devam ediniz.


Resim-2

Oluşturacağınız Storage yani depolama alanının tipini seçeceğiniz ekran gelecektir. Burada;

 

  1. Bir disk alanına,
  2. Bir Network cihazına,
  3. Teyp cihazına,
  4. Bir depolama alanına

 

Yedek alabilirsiniz. Biz Disk bazlı alanı seçeceğiz.


Resim-3

Disk bazlı alanı seçtikten sonra karşınıza üç adet seçenek çıkacaktır. Bunlar;

 

  1. Normal bir disk alanı. Usb cihaz da olabilir sunucu üzerinde bulunan local bir disk dahi bu işlem için seçilebilir,
  2. Tekilleştirme için kullanılacak disk alanı ise aldığınız yedeğin bu disk üzerinde tekilleştirilerek tutulacağı disk ortamıdır. Bu disk i seçeceğiz ve içerisindeki dosya yapısını birazdan göreceğiz.
  3. Bu seçenek ise daha önce bir Backup Exec sunucusundan alınmış olan yedekleri barındıran diski tekrar göstermenize yarayan seçenektir.

 

Deduplication Disk Storage ı seçip devam ediniz.

Not: Deduplication yapabilmeniz için sunucunuzda 8 GB boş Ram bulunması gerekir.


Resim-4

Diske bir isim ve bir açıklama giriniz.


Resim-5

Sunucunuz üzerinde Deduplication (tekilleştirme) işlemini yapacağınız diski seçiniz.


Resim-6

Mevcut hesabınızın tekilleştirme işlemini yapamadığı gösteren bir hata ile karşılaşacaksınız. Açıklama olarak aşağıda sarı ile belirtilen kısımda hesabın standart logon hesabı olduğu ve tekilleştirme diski için kullanılmayacağı belirtilir. Bu problemi aşmak için “Add/edit” butonuna basarak yeni bir local hesap oluşturacağız.


Resim-7

Açılan ekranda Add butonuna basınız


Resim-8

Kullanıcı adı ve şifreyi giriniz.

Not: Girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre daha sonra değiştirilemez!

“This is a restricted logon account” u seçerseniz bu kullanıcı sadece servis için bağlı olacaktır oturum açma hakkı bulunmayacaktır.


Resim-9

Kullanıcınız oluşturulmuştur.


Resim-10

Şimdi yeni oluşturduğunuz kullanıcıyı seçip işleminize devam edebilirsiniz.


Resim-11

Disk üzerindeki yedek verilerin şifrelenmesini istiyor musunuz sorusuna ilgili yanıtınızı verin. Performans açısından bu örnekte olduğu gibi bu işleme hayır yanıtını verdik.


Resim-12

Bir sonraki adımda ise aynı anda kaç adet görevin çalışacağını size sormaktadır. Standartta gelen değer 2’dir. Bu değeri arttırmanız performansınızı kötü etkileyebilir.


Resim-13

Son bir özet ekranı karşınıza geliyor. Finish’e basarak işlemi tamamlayınız.


Resim-14

Diskiniz oluşturmadan önce aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarı size Deduplication yapılan diskin Antivirüs taramalarına karşı kapatılmasını önermektedir.


Resim-15

Deduplation diski oluşturulduktan sonra sizden servisleri yeniden başlatmanız istenecektir. Dikkatli olunuz servis yeniden başlatılırken yedek alma ve yedekten dönme işlemleriniz kesilir.


Resim-16

Bu işlemlerden sonra artık diskiniz tekilleştirilmiş yedek almak için uygun duruma gelmiştir.


Resim-17

Diskin içerisine baktığınızda aşağıdaki gibi klasörleri göreceksiniz. Burada tekilleştirme mantığı olduğu için kendi yedek dosyalarını farklı bir algoritma ile ilgili dosyalara yerleştirecektir.


Resim-18

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap