1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Enterprise Vault ile Client Driven PST Migration – Outlook’larda ki PST’lerin Bulunması ve Yedeklenmesi

Enterprise Vault ile Client Driven PST Migration – Outlook’larda ki PST’lerin Bulunması ve Yedeklenmesi


Ruijie Teknoloji Günü

PST Migration yöntemlerinden Client Driven yöntemini kullanacağız. Bu yöntem, kullanıcının Outlook’una bağlı PST dosyalarını kullanıcının Mailbox’ına/arşivine aktarma esasına dayanıyor.

PST Migrator Task ile çalışıyor. Desktop Policy’lerde PST marking öncesinden devreye alınmış olması gerekiyor ( varsayılanda devrede ).


Resim-1

Bir Temp folder’a ihtiyaç duyuluyor. Ben ileride kullanacağımdan aşağıdaki gibi iki klasör açtım. EV disklerinden uygun olanında İki adet klasör açınız.


Resim-2

PSTHolding folder’da EV service account’unun Sharing&Ntfs tarafında Full Control / Allow izni verilmiş olsun. ( Sonraki yazımdaki Locate & Migrate’te kullanılacak ). Site özelliklerinden PST Holding folder path’i belirleyin.


Resim-3

Desktop Policy’de PST marking devrede olmalıdır. Kontrol ediniz.


Resim-4

Task’ler altında bir adet PST Migrator Task oluşturun.


Resim-5

Policy’ler altından Exchange PST Migration Policy’yi aşağıdaki gibi düzenleyin. ( Bazı ayarlar sizin yapınıza özel olabilir, varsayılan policy’yi kullanabilirsiniz yada yeni policy oluşturabilirsiniz ).

Arşivlendikten sonraki PST file durumu ayarına dair aşağıdakiler yapılabilir.

Message Class seçimi aşağıdaki gibi olabilir.

Diğer tab’larda da benzer yapılandırmalar mevcuttur.

Aşağıdaki PST işlemi ile ilgili Outlook mail’lerini EV kurulum klasörü altına kopyalamayı unutmayın.( PST Migration başladığından ve bittiğinde kullanıcıya mail gitmesi için, Locate & Migrate Migration’da başlangıçta gitmez bitimde gider ki **Enable Message = Enable Client-Driven Migration** ).

Ardından ilgili kullanıcı üzerinde client-driven Migration’ı “enable” yapınız.

Öncelikle kullanıcıya PST Migration’a hazırsınız gibisinden bir mail gider. PST Migration bitince de PST Migration bitti diyerekten bir mail gider. Genelde PST Migration konusunda kullanılan biçim olan Client-Driven PST Migration tarafında işlem tamamlanmıştır.

Sonraki yazımda Locate & Migrate ve PST Wizard process’lerinden bahsedeceğim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap