1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Teams
  3. Teams’te Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor? (Microsoft Ignite Özel) – Bölüm 3: Entegrasyonlar, Konnektörler, Saha Çalışanları

Teams’te Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor? (Microsoft Ignite Özel) – Bölüm 3: Entegrasyonlar, Konnektörler, Saha Çalışanları

featured

Microsoft Ignite 2020’de Teams için duyurulan yeniliklere dair serinin ilk iki yazısında, toplantı, çağrı, sohbet gibi temel birlikte çalışma ögeleri özelindeki yeniliklerden bahsettik:

Serinin üçüncü yazısında, entegrasyonlar, konnektörler ve daha çok saha çalışanlarına yönelik olan geliştirmeleri ele alıyoruz.

Insights: ve Üretkenlik

Kişinin rolüne, pozisyonuna, alışkanlıklarına göre, sağlık, verimlilik ve üretkenliğini artırmaya yönelik önsezi ve öneriler sunacak “Insights”, 2020’nin son çeyreğinde Teams’te olacak. MyAnalytics ve Workplace Analytics’ten beslenecek bu özelliklerin, 2021’de çok daha gelişmiş sanal becerilerle donatılması da bekleniyor.


Resim-1

SharePoint Başlangıç Sayfası

SharePoint Online’da, organizasyonun intranetine girişi temsil eden başlangıç sayfası (home page), artık Teams’e de geliyor. Bu yılın sonlarında kullanıma açılması planan bu özellikle birlikte, Teams uygulama çubuğuna sabitlenecek ana sayfa sayesinde kullanıcıların Teams’e şirket ana sayfasıyla başlamasını ve önemli site ve/veya sayfalara navigasyonun daha kolay hale gelmesini sağlayabileceksiniz.


Resim-2

Walkie Talkie!

Teams mobil uygulamasına gelecek bas-konuş “walkie talkie” (telsiz) özelliğinden, bu yılın başında yayınlanan “Teams’i Walkie Talkie Olarak Kullanmaya ve Diğer Microsoft 365 Yeniliklerine Hazır Olun!” yazımda bahsetmiştim. Uzun bir bekleyişin ardından “walkie talkie”nin bu ay içinde dağıtımının tamamlanması bekleniyor. Tenant’ınızda aktif olup olmadığını kontrol etmek ve öyleyse genel olarak kullanıcılara dağıtmak için aşağıdaki makalede iletilen yönergeleri izleyebilirsiniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/MicrosoftTeams/walkie-talkie


Resim-3

Power Automate ve Shifts

Yeni Power Automate Shifts konnektörü ile, Shifts uygulaması içinde, süreçlerin otomatize edilmesi ve yöneticilerin zamanı daha verimli kullanmaları destekleniyor. Yeni şablonlar sayesinde, kullanıcılar mesailerini Outlook takvimlerinden takip edip güncelleyebiliyor, yöneticiler de bunların ihtiyaçlara ve/veya prosedürlere göre otomatik olarak kabul veya ret edilmelerini sağlayabiliyor. Bu özellikler şu an için önizleme modunda, ancak kısa süre içinde genel kullanıma açılmaları planlanıyor.

 

Serinin son yazısında, yönetimsel yeniliklerden bahsedeceğiz ve güvenlik, uyumluluk, Power Platform geliştirmeleri gibi noktalara değineceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

TAGs: Microsoft 365, Office 365, Teams, Microsoft Teams, Ignite, Microsoft Ignite, wellbeing, productivity, sağlık, verimlilik, üretkenlik, insights, SharePoint home site, firstline workers, saha çalışanları, walkie talkie, telsiz, shifts

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Varol, İstanbul'da doğup büyümüş ve tüm eğitim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Bilişim sektöründeki profesyonel kariyeri boyunca Metis, Microsoft Türkiye, PeakUp gibi önemli organizasyonlarda, teknik destek mühendisliği, bilişim danışmanlığı, forum ve içerik moderatörlüğü, mentorluk, ekip liderliği gibi farklı görevlerde başarıyla bulunmuştur. Çoğunluğu mesajlaşma hizmetlerine yönelik olmak üzere farklı Microsoft ürün ve hizmetlerini konu alan pek çok projede aktif rol almıştır. Çalışma hayatına, 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'te (CCI), Kıdemli Bulut Danışmanı olarak devam etmektedir. Genel olarak tüm Microsoft teknolojileriyle ilgilenmekle birlikte, asıl uzmanlık alanı bulut teknolojileri ve Microsoft Office 365 evrenidir ve "MCSA: Office 365" gibi birçok sertifikaya sahiptir.

Yorum Yap