İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Teams
  3. Teams’te Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor? (Microsoft Ignite Özel) – Bölüm 1: Toplantılar

Teams’te Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor? (Microsoft Ignite Özel) – Bölüm 1: Toplantılar

featured

Geleneksel Microsoft Ignite etkinliği, geçtiğimiz hafta, tamamıyla dijital olarak ve birçok konuşmacının katıldığı sayısız oturum ile gerçekleşti. Bu sanal oturumlarda farklı Microsoft teknolojileri konuşuldu, değerlendirildi, sayısız yenilik ilk ağızdan paylaşıldı. Microsoft 365 dünyasının popüler üyesi Teams, yine en çok yenilik ve geliştirmeye konu olan uygulamalardan biri olarak bu etkinliğin de yıldızları arasındaydı. Bu yenilik ve geliştirmeleri, belli başlıklar altında kategorize edilmiş halleriyle bu yazı serisinde bulacaksınız. Serinin bu ilk yazısında ise, toplantılar özelindeki yeniliklerden bahsediyoruz.

Yeni “Together Mode” Sahneleri

Daha önce “Teams Toplantıları Daha İnteraktif ve Keyifli Hale Geliyor” yazımda bahsettiğim “together mode”, çıkalı çok uzun zaman olmamasına karşın en popüler ve sevilen Teams özellikleri arasına girdi bile… Özellikle pandemi döneminde birbirlerinden uzak kalan insanların sanal da olsa aynı karede yan yana gelmesini sağlayan “together mode”, halihazırda NBA’de de seyirci ve taraftarların tribünlerde yerlerini almış gibi görünmeleri amacıyla kullanılıyor.


Resim-1 (Kaynak: NBA on YouTube)

Peki zaten çok yeni olan bu özelliğe dair yeni ne var? Bu yıl içerisinde “together mode” ile kullanılabilecek arka planlar arasına, oditoryum, kafe gibi yeni sahneler eklenecek:


Resim-2 (Kaynak: Microsoft)

Özelleştirilmiş Görünümler

Bu yılın sonlarına doğru gelmesi planlanan yeni, özelleştirilmiş görünümler, toplantı tecrübesini çok daha efektif ve dinamik hale getirecek. Örnek vermek gerekirse; sunucu bir slayt paylaşıyorsa ve bir yandan kamerası da açıksa, videosu ilgili slaytın içine gömülmüş gibi gösterilebilecek:


Resim-3 (Kaynak: Microsoft)

Bunu OBS Player vb. 3. parti uygulama ve eklentilerle yapabiliyorduk, ancak Teams’in bu özelliğe dahili olarak sahip olması gerçekten önemli.

Breakout Rooms

Daha önce “Microsoft Teams’te Yeni Neler Var? Haziran-Temmuz 2020” yazımda da bahsettiğim “breakout rooms”, toplantıyı organize eden kişilerin, katılımcıları belli amaçlarla alt gruplara (odalara) bölmesine ve gerektiğinde herkesi tekrar ana odada bir araya getirebilmesine olanak sağlıyor. “Breakout rooms”, bu yılın son çeyreğinde kullanıma hazır olacak.


Resim-4 (Kaynak: Microsoft)

Toplantı Özeti (Meeting Recap)

Bu yıl getirilmesi planlanan “meeting recap” özelliği, gerçekleşen bir toplantının kayıt, transkript, sohbet, paylaşılan dosyalar gibi tüm detaylarıyla birlikte, aynı toplantının Teams üzerinde “chat” ve “details” sekmelerinde, ayrıca Outlook’taki toplantı ögesinde otomatik olarak paylaşılmasını sağlayacak.


Resim-5 (Kaynak: Microsoft)

Webinar Kayıt İşlemleri ve Raporlama

Belli toplantılar için katılımcıların etkinliğe kaydolmasını sağlayacak otomatik davet email’leri ve katılımın değerlendirilebilmesi için toplantı sonrası erişilebilecek detaylı raporlama becerileri, gerçekten önemli ihtiyaçları adresleyecek gibi görünüyor. Bu geliştirmelerin yıl sonuna doğru dağıtılmaya başlaması bekleniyor.


Resim-6 (Kaynak: Microsoft)

Toplantı Odası (Videokonferans) Geliştirmeleri

Teams’i toplantı odaları, telekonferans cihazlarıyla kullanan şirketler ve/veya kullanıcıları ilgilendiren birçok yenilik de söz konusu. Gücünü Android’den alan “collaboration bar“ın Teams Rooms ürün ailesine katılması, toplantıların sesle, Teams mobil uygulamasıyla vb. yönetilmesine olanak sağlayan temassız toplantı tecrübesi geliştirmeleri, toplantı odalarının dışına yerleştirilecek bir cihazdan odanın meşguliyet durumu veya mevcut toplantının detaylarına kolayca ulaşılmasını sağlayacak “Microsoft Teams Panels” (Crestron ve Yealink işbirliğiyle), bunlardan sadece birkaçı…


Resim-7 (Kaynak: Microsoft)

Serinin bir sonraki yazısında, çağrı, sohbet ve ekipler gibi birlikte çalışmayı destekleyici diğer noktalara dair yeniliklerden bahsedeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

TAGs: Microsoft 365, Office 365, Teams, Microsoft Teams, Ignite, Microsoft Ignite, meeting, toplantı, breakout rooms, together mode, custom layouts, meeting recap, touchless meeting, Microsoft Teams Panels, meeting room, videoconferencing

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Varol, İstanbul'da doğup büyümüş ve tüm eğitim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Bilişim sektöründeki profesyonel kariyeri boyunca Metis, Microsoft Türkiye, PeakUp gibi önemli organizasyonlarda, teknik destek mühendisliği, bilişim danışmanlığı, forum ve içerik moderatörlüğü, mentorluk, ekip liderliği gibi farklı görevlerde başarıyla bulunmuştur. Çoğunluğu mesajlaşma hizmetlerine yönelik olmak üzere farklı Microsoft ürün ve hizmetlerini konu alan pek çok projede aktif rol almıştır. Çalışma hayatına, 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'te (CCI), Kıdemli Bulut Danışmanı olarak devam etmektedir. Genel olarak tüm Microsoft teknolojileriyle ilgilenmekle birlikte, asıl uzmanlık alanı bulut teknolojileri ve Microsoft Office 365 evrenidir ve "MCSA: Office 365" gibi birçok sertifikaya sahiptir.

Yorum Yap