İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL Server

Azure Data Studio Nedir ?

Azure Data Studio Nedir ?
+ - 0

Azure Data Studio, Windows, MacOS ve Linux’ta şirket içi yada cloud ortamlarına erişmekte kullanılacak yeni masaüstü ortamıdır. Eski adı SQL Operation Studio olarak geçmektedir. Azure Data Studio IntelliSense , code snippets ve source control integration gibi özelliklere sahiptir. Sorgu sonuçlarını özelleştirilmiş panolar şeklinde kullanabilirsiniz.

Resim-1

Araştırmalar, kullanıcıların SQL Server Management Studio’yu kullanarak herhangi bir diğer görevden ziyade, sorgu düzenleme üzerinde daha fazla zaman harcayarak daha fazla zaman harcadığını göstermiştir. Bu nedenle, Azure Data Studio, ürüne isteğe bağlı uzantılar olarak sunulan ek deneyimlerle en çok kullanılan işlevselliği derinlemesine odaklayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, her kullanıcının ortamlarını en sık kullandığı iş akışlarına göre özelleştirmesine izin verir.

Azure Data Studio, on-premises SQL Server ve bulut ve Azure SQL Veritabanı için yerleşik Azure SQL Yönetilen Örnek, Azure SQL Veri Ambarı ve SQL Server 2019 Büyük Veri Kümeleri için önizleme desteği ile birlikte yerleşik destek sunmaktadır.Diğer önizleme deneyimleri arasında Azure Data Studio Managed Instance, Azure Resource Explorer, SQL Server Profiler, SQL Server Agent, SQL Server Import Wizard ve SQL Server PolyBase Create External Table Wizard hizmetleri bulunur.Ürünün genişletilebilir yapısı nedeniyle Azure Data Studio, Redgate’in SQL Search uzantısı dahil olmak üzere, üçüncü parti firmaların uygulamaların entegre edebilirsiniz.

Azure Data Studio ile HDFS dosyalarını analiz edebillir, Remote SQL Server Big Data cluster’a bağlanabilir pyhton ve scala ile işlem yapabilirsiniz.

Azure Data Studio, SQL Server Management Studio’yu kendisine örnek alarak kendi başına başarılı bir araç olma yolunda ilerlemektedir. Zaman içerisinde SQL Server Management Studio içerisinde olan tüm özelliklere Azure Data Studio içerisinde yer alması beklenmektedir. Hali hazırda SQL Server Management Studio SQL Server Yönetimi açıısndan en gelişmiş ve başarılı yönetim uygulamasıdır.

Azure Data Studio ( https://docs.microsoft.com/en-us/sql/azure-data-studio/download?view=sql-server-2017 ) buradan indirebilirsiniz.

Nerede Azure Data Studio kullanmalısınız ?

 • MacOS veya Linux üzerinde çalıştırmak isterseniz.
 • SQL Server 2019 vNext’e bağlanmak isterseniz. ( SSMS 18.0.x ile de vNext Kullanılabilir. )
 • Sorgu düzenleme ve farklı formatlarda çıktı alma işlemi yapıyorsanız. ( Özellikle Json Result )
 • sqlcmd ve powershell ile ilgili süreçleri daha fazla kullanıyorsanız.
 • Wizard kullanımını daha az gerçekleştiriyorsanız.
 • Yoğun Administrator işlemleri gerçekleştirmiyorsanız. ( BI Ekipleri / Satış – Pazarlama çok uygun. )

 

Nerede SQL Server Management Studio kullanmaya devam etmelisiniz ?

 • Yoğun Administrator işlemleri uyguluyorsanız.
 • Kullanıcı işlemleri, güvenlik konfigürasyon işlemleri gerçekleştiriyorsanız.
 • SQL Server Query Store kullanıyorsanız.
 • Performans iyileştirmeleri yada dashboard kullanıyorsanız.
 • Import / Export işlemleri gerçekleştiriyorsanız.
 • Registered Server kullanımı ile n sayıda sunucu yönetiyorsanız.

 

Özellik Karşılaştırılması

Resim-2

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://cloudblogs.microsoft.com/sqlserver/2018/09/25/azure-data-studio-for-sql-server/

TAGs: azure, Azure Data Studio, SQL Operation Studio, SQL Server 2019,Azure Data Studio Nedir

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap