0

Bölüm 2’de var olan node’lara oluşturduğumuz iSCI aygıtında storage device eklemiştik. Sırada  failover cluster yapıp güvenli bir yapı oluşturmaya geldi. Bu işlemi yapmak için öncelikle NYC-NODE1 sunucumuza log on olun. Server Manager’dan Features bölümünü genişletin ve Failover Clustering kurulumunu yapın. Kurulum tamamlandıktan sonra Failover Cluster Management konsolunu açın.

1) Actions tabından Validate a Configuration’a tıklayın.


Resim-1

2) Next tuşuna basın Enter Name Bölümüne NYC-NODE1 sunucusunun adını yazın ve Add tuşuna basın. Next tuşu ile devam edin.


Resim-2

3) Testing Options penceresinde Run all tests kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın. (Resim-3) Test işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Next tuşu ile devam edin.


Resim-3

4) Next tuşuna basarak Test işlemini başlatın.(Resim-4) test işlemi tamamlandıktan sonra Finish tuşu ile bitirin.


Resim-4

5) Test işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Create Cluster Wizard seçeneğine tıklayarak cluster oluşturmaya başlayın. Next tuşuna basın ve Select Server Page sayfasında Enter server name bölümüne node1 sunucunuzun adını ya da IP adresini yazın ve Add tuşuna basarak sunucunuzu ekleyin ve Next tuşuna basarak ilerleyin.


Resim-5

6) Access Point for Administering the Cluster sayfasında Cluster Name bölümüne Cluster’ınız için bir isim yazın ve cluster’ınızın çalışacağı Network Adaptör kartınız dışındaki kutucukları temizleyin ve Cluster için bir IP Adresi verin ve Next tuşuna basın.


Resim-6

7) Confirmation sayfasını Next tuşu ile geçin ve cluster’ınızın yapılandırması için bir süre bekleyin. Finish tuşuna basarak Cluster yapılandırmanızı tamamlayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir