1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Video – Windows Server 2008 Yapısında Routing & Remote Access Server (RRAS) ile Site to Site VPN Bağlantısı ve Forest Trust Yapılandırması


2

Bu Webcast içerisinde uygulamalı olarak Windows Server 2008 mimarisinde RRAS (RAS) ile Site to Site Virtual Private Networking (VPN) yapılarak farklı bir site’daki ayrı bir Active Directory Forest’ı ile Forest Trust yapılandırılması anlatılmıştır.

Bu webcast içerisinde yapı her ne kadar Windows Server 2008 üzerinde anlatılmış olsa da yapılan tüm işlemler Windows Server 2008 R2 için de ortaktır. Her iki site’ın iç network yapısında Windows DHCP ile TCP/IP yapılandırması dağıtılmıştır. Her iki forest’taki Domain Controller’lar üzerindeki DNS server’lar isim çözümleme işlevini yerine getirmek için yapıldırılmıştır. Yapılandırma aynı network üzerindeki iki ayrı fiziksel makine üzerinde, Vmware Workstation kurularak Windows Server 2008’ler gerçek network’e bridge’li olarak sanal olarak çalıştırılmıştır. İki ayrı site’daki gerçek ortam bu topolojide gerçeğe yakın bir şekilde simüle edilerek anlatılmıştır. Yapıda temel olarak aşağıdaki topolojide gerçeklenmiştir.


Resim-1

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Ahmet TOPRAKÇI, üniversite eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde devam etmiştir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret ve İşletme bölümlerini tamamlamıştır.İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında iki yıl süre ile Sistem Yöneticiliği görevini yerine getirmiştir. Akabinde 2007 - 2012 yılları arasında BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Eğitmen, Kurumsal Danışman ve Eğitim Müdürü olarak görev yapmıştır. 2012 itibariyle Türkiye’nin Bulut Bilişim odaklı ilk şirketi PeakUp Bilişim Danışmanlık’ı kuran ve PeakUp bünyesinde Teknoloji Direktörlüğü görevini sürdürmekte olan Ahmet TOPRAKÇI, Microsoft, Cisco, HP, Vmware gibi üreticilere ait ürünlere ilişkin 5000 saatin üzerinde eğitim ve seminer vermiştir. İstanbul Teknik Üniversite’sinde Bilişim Teknolojileri eğitimleri vermeye devam etmektedir.Windows 7 İşletim Sistemi ve Yönetimi, Sanallaştırma Sistemleri ve HP ProLiant Sunucu Sistemleri isminde 3 adet kitabın yazarıdır. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen teknoloji portallarında yazar ve editör görevlerini eş zamanlı olarak sürdürmektedir. Çeşitli üniversitelerin farklı isimlerdeki bilişim teknolojileri bölümlerinin, eğitim müfredatlarının hazırlanmasında danışmanlık görevi yapmış olan Ahmet TOPRAKÇI, çeşitli üniversitelerin Bilim ve Teknoloji Danışma Kurulu üyesidir. Aynı zamanda üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerine yönelik bilişim eğitimlerinin müfredatlarını hazırlamıştır. Türkiye Bilişim Vakfı ve IEEE üyesidir.Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified System Engineer(MCSE), Microsoft Certified System Administrator(MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE) vs. gibi sistem yöneticiliği ve eğitmenlik sertifikaları bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 10 sene önce

    Elinize sağlık çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir