0

Bir önceki bölümümüzde bir iSCSI target oluşturup yapılandırmasını gerçekleştirmiştik. Bu bölümde oluşturmuş olduğumuz bu iSCSI’ye storage aygıt atayacağız.

1) NYC-SAN1 sunucuya log on olun. iSCSITarget konsolunu açın. Action menüsünden Add Existing Virtual Disk to iSCSI Target seçeneğini işaretleyin. Var olan disklerinizi seçin. (Resim-1) (bu uygulamada  daha öncece 2 adet virtual disk -Virtual Disk 0 ve Virtual Disk 1- oluşturmuştum.


Resim-1

2) Her iki diski  ekledikten sonra İSCSI Target konsoluna geri dönün. Eklediğiniz diskleri index bölümünde göreceksiniz.


Resim-2

3) Şimdi her iki node’da İSCSI Initiator’u yapılandıracağız. Bunun için önce NYC-NODE1 isimli W2K8 sunucuya log on olun. Start, Control Panel, iSCSI Initiator simgesine tıklayın. iSCSI Initiator Properties diyalog kutusunda Discovery Tabına gelin ve Add Portal tuşuna basın. Add Target Portal diyalog kutusunda NYC-SAN1 sunucusunun DNS adını ya da IP Adresini yazın ve OK tuşuna basın.(Resim-3)


Resim-3

4) Targets tabına gelin ve Refresh tuşuna basın. (Resim-4)


Resim-4

5) Log on tuşuna basın. Log On to Target diyalog kutusunda Automatically restore this connection when the computer starts kutucuğunu işaretleyin ve OK tuşuna basın. (Resim-5)


Resim-5

6) Volumes and Devices tabına geçin ve Autoconfigure tuşuna basın ve OK tuşuna basarak pencereyi kapatın.


Resim-6

7) Server Manager’ı açın ve Storage bölümünden Disk Management sekmesine tıklayın. Contents bölümünden sırasıyal Disk-1 ve Disk-2’ye tıklayın ve Online yapın. Daha sonra Initialize ile diskleri kullanılabilir hale getirin.her bir diski tıklayarak New Simple volume sihirbazını başlatın ve Quick format seçeneği ile biçimlendirin. (Resim-7)


Resim-7

8) Bu işlemlerin aynısı NYC-NODE2 sunucusunda da yapınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir