1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. RDS Web Access’den Uzak Masaüstü Bağlantısını Nasıl Kaldırılır?

RDS Web Access’den Uzak Masaüstü Bağlantısını Nasıl Kaldırılır?

Web Access’den uzak masaüstü bağlantısını nasıl kaldırılır? Bu yazımız da Windows 2008 ile birlikte isim değişikliğine gidilen ama geçmişten beri biz Sistem Yöneticilerinin yakından tanıdığı Remote Desktop Session Host servisinin Web Ara yüzü deneyimi olan Web Access ara yüzünden bahsediyor olacağım.

Yönetimini gerçekleştirdiğiniz yapı dâhilinde RDS ortamı mevcutsa. Yani sizler bir Hastaneler zincirinin veya mağazacılık veya yaygın mağaza ağı olan bir kafe zincirinin Sistem Yöneticisi iseniz yapınız dâhilinde RDS sunucularınız ve bunlar üzerinde çalışan Client’larınız olması çok muhtemel. İşin içine RDS dediğimiz yani Terminal Sistemler girince yönetim yükünüz de gayri ihtiyarı artıyor. Çünkü aynı kullanıcılar ama Desktop ortamlarında farklı RDS ortamlarında farklı Policy kısıtlamaları yapmanız beraberinde ortaya çıkan sorunları çözmeniz vb gibi sorunlar sizi bekliyor. Benim bugün vereceğim ve kendimde gerçek hayatta RDS kullanan yapılarda uyarladığım topoloji de ara yüzünden “Connect to a Remote PC” alanının nasıl kaldırılacağına değineceğim. Peki, bu işlemi neden yapmalıyız sorusu aklınıza gelebilir. En temel sebebi Güvenlik ve beraberinde Daha basite indirgenmiş bir Web ara yüzünün kullanıcılarınızı karşılaması ve kafa karıştırmamasını isteyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere Default ayarlarla e giriş gerçekleştirdiğiniz de sizi karşılayan pencere aşağıdaki gibidir.

Resim-1

Gördüğünüz üzere Connect to a remote PC alanı aktif. Tıkladığınız da bağlantı gerçekleştirmek istediğiniz PC veya Server ip veya Hostname bilgilerini isteyen ekran sizleri karşılıyor.


Resim-2

Şimdi gelelim Bu alanı nasıl Disable duruma alacağımıza. IIS Manager konsolumuzu başlatıyoruz sırasıyla > IIS Manager > Sites > Default Web Site > Pages > Application Settings > çift tıklayarak açalım veya sağ click “Open Feature” seçeneği ile ayarlamayı yapacağımız alana girelim.


Resim-3

Application Settings kısmında değiştireceğimiz ayar “ShowDesktops” ayarı olacak Default olarak true gelen ayarı “False” yapıyoruz.


Resim-4

Bu ayar değişikliğinin ardından Power Shell aracılığıyla IISReset komutunu çalıştırarak IIS servisini Restart ederek ayar değişikliğinin etkin olup olmadığını kontrol edebiliriz.


Resim-5

Şimdi gelelim kontrole J


Resim-6

Görüldüğü üzere ayar değişikliğimiz sonrasında Uzak Masaüstü Bağlantı kısa yolu yok olmuş durumda.

Bu işlemi neden yapabileceğiniz tamamen yazımın ilk başında da bahsettiğim gibi sizin inisiyatif ve güvenlik tercihinizle alakalı. Başka bir varyasyonla şu yapılabilir miydi? Belli kullanıcılar bu alanı görsün belli kullanıcılar görmesin. Tabii ki yapılabilirdi. RDS sunucu üzerindeki IIS bileşenlerinin tutulduğu alandaki web.config dosyası ve bazı dosyalar üzerinde bir takım değişiklikler yapılarak bunu yapmanız mümkün. Fakat sıradan kullanıcılar sadece RDS Web Access ara yüzünü kullanarak uygulama ve programlara erişim sağlayacaksa ve onların haricindeki RDP kullanması gereken kişiler IT çalışanı olacaksa bence böyle bir seçim yapmanıza gerek yok. Çünkü IT çalışanları pratik yöntemlerle çalıştıkları için RDS Web Access ara yüzündeki RDP bağlantısını RDP yapmak için kullanma yöntemini seçmeyeceklerdir. J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum. 2005 Temmuz ayından beri aktif olarak IT/ BT sektöründeyim. Sırasıyla Abdi İbrahim İlaç A.Ş çalıştığım dönemdeki ismiyle Hewlett Packard Türkiye, Sabah Gazetesi, LC Waikiki, Türk Telekom AVEA gibi sektörlerinde güçlü firmaların IT birimlerinde Uzman, Sistem Yöneticisi vb görevlerde bulundum. Yaklaşık 2 yıldır Danışman olarak Özel ve Kamu kurumlarına bireysel danışmanlık vermekteyim. Uzmanlık alanlarım ve yoğun proje gerçekleştirdiğim ürünler Microsoft System Center ürün ailesi (SCCM, SCOM, SCVMM) Exchange, aktif dizin ve diğer vendorlara ait ürünlerdir. Sertifika bilgilerim ve eğitim bilgilerime bilerek yer vermiyorum, çünkü eğitim durumumuzla ve sahip olduğumuz Teknik sertifikalarla değil yaptığımız proje ve daima kendimizi geliştirdiğimiz sürece farklı olabiliyor veya olamıyoruz. Gerek MSHOWTO üzerinde gerekse kendi Blogumda da özellikle yazacağım konuları seçerken Türkçe daha önce yazılmamış olmasına özellikle dikkat ediyorum.

Yorum Yap