İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Sanal Makineleri Nedir? – Bölüm 1

Azure Sanal Makineleri Nedir? – Bölüm 1

Sanal Makine, ’un sunduğu hizmetlerden anlayabileceğiniz gibi bize çok kapsamlı bir bulut sistemi sunmaktadır. Azure, Microsoft’un genel anlamda bulut uygulama ve altyapı platformudur. Bu platformdan pek çok şekilde yararlanabilirsiniz. Örneğin; Azure ile verilerinizi Microsoft veri merkezleri üzerinden çalıştırabilir ve saklayan bir uygulama hazırlayabilirsiniz. Yâda kurum içerisinde kullanan uygulamalar için sadece veri depolamak amacıyla da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Azure internet üzerinde çalışan ve verilerinizi de Microsoft Data Center üzerinde tutabilen internet uygulamaları geliştirebilmenize olanak sağlar. Geliştirdiğimiz bu uygulamanın verilerini istersek kendi kurumumuz içerisinde tutabilir ve/veya bulut üzerinde de çalışmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda kurum içerisinde geliştirdiğimiz bir uygulamanın bulut üzerinde host edilebilmesini de sağlayabiliriz. Bunu platform üzerinde oluşturacağımız Sanal Makineler sayesinde yapabiliyoruz.


Resim-1

Windows Server, Linux, SQL Server, Ubuntu Server, Redhat ve daha fazlasını destekleyen Azure Sanal Makineler, size birçok farklı BT çözümü için sanallaştırma esnekliği sunmaktadır. Sanal makinelerin birçoğu, ücretsiz yük dengeleme ve otomatik ölçeklendirme hizmetleri sunar. Microsoft, tüm bulut hizmetlerinde olduğu gibi sizlere kullandığınız kadar ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Aşağıdaki linkler üzerinden biraz daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Azure Sanal Makinelerinin (Virtual Machines) 7 Derin Noktası – Bölüm 4

Azure Sanal Makinelerinin (Virtual Machines) 7 Derin Noktası – Fiyatlandırma – Bölüm 3

Azure Sanal Makinelerinin (Virtual Machines) 7 Derin Noktası – Bölüm 2

Azure Sanal Makinelerinin (Virtual Machines) 7 Derin Noktası – Bölüm 1

Not: Sanal makineler dakika başına faturalandırılır.

Local ortamınızı bulut platformuna taşımaya karar verdiğiniz zamanda yıllık maliyetinizi aşağıdaki linkten faydalanarak hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda yıllık harcamalarınızı karşılaştırarak bulut hizmetinin ne kadar faydalı olduğunuz görebilirsiniz.


Resim-2

Link : https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/virtual-machines/linux/

Azure sanal makinelerin bizlere sunduğu avantajlar

  • Birçok işletim sistemi seçeneğine sahip olması
  • Sanal makinelerinizi İhtiyaç duyduğunuz kadar boyutlandırmanız
  • Yalnızca kullandığınız kadar ödeme özelliğinin sunulması
  • Güvenlik ve uyumluluğu bir kat daha arttırılması

Microsoft Azure aylık %99,9 oranında bir SLA sunar. Azure ‘un bu hizmetlerinden her daim faydalanabilirsiniz. Oluşturulan sanal makineler üzerinde çalışan uygulamanızı kapatmaksızın bir üst sürüme yükseltmenizi sağlayacak bir dağıtım modelini desteklemektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap