1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Tüm Azure Sınavları ve Sertifikasyonu

Tüm Azure Sınavları ve Sertifikasyonu

051118_1314_TmAzureSnav1.png

Bugün sizlere birçok takipçimin bana sormuş olduğu bir soru üzerinden yazı yazma ihtiyacı duydum, soru aslında IT sektöründe zaman zaman en çok tartışılan konulardan bir tanesi olan Sertifikasyon. Bana gelen sorular hangi sertifikasyonuna hazırlanmalıyım? Ya da Azure sertifikasyonlarından hangisi benim için uygun gibi onları yönlendirmem için sordukları sorular. Ben bugün ki yazımda Azure sertifikasyonundan bahsedeceğim ve hangi sınavlara kimlerin girmesi gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle okuyacaklara şunu söylemek istiyorum ki bugün size sınav sorularını nereden bulacağınız ya da sınav kayıt işlemleri için neler yapmanızı gibi bilgiler vermeyeceğim J Eğer bu konulara girersek işin içinden çıkamayız ve asıl konudan uzaklaşırız. Şimdi sorulara gelirsek;

Hangi sertifikasyonuna hazırlanmalıyım?

Benim ilk onum şu şekilde;

 • Azure Solutions Architect Certification
 • – Associate
 • Cisco Certified Network Professional (CCNP)
 • VMware Certified Professional 6 – Data Center Virtualization (VCP6-DCV)
 • Certified Information Systems Security Professional (CISSP)
 • Certified Information Systems Auditor (CISA)
 • Certified Information Security Manager (CISM)
 • Project Management Professional (PMP)
 • Citrix Certified Professional – Virtualization (CCP-V)
 • ITIL v3 Foundation

 

Hangi Azure sertifikasyonuna hazırlanmalıyım?

Yine bence burada iki ayrımla ilerlemek faydalı olacaktır, IT Pro ve Developer olarak girmeniz gereken sınavlar var bunları belirlemenizi öneririm.

Aşağıdaki link sizlere yardımcı olacaktır, hangi sınavlara öncelik vereceğinizi de buradaki detaylardan sonra belirleyebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/learning/azure-exams.aspx


Resim-1

Son olarak sınavlara hazırlanmanız için tavsiyelerim;

 

Sınavlarda başarılar diliyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , Microsoft Cloud Society, Azure FAQ, 1 yıllık ücretsiz Azure, AWS Certified Solutions Architect, Azure Solutions Architect Certification

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap